Adelaide

“Adelaide is South Australia’s vibrant capital city and its economic, educational and cultural hub”

Adelajda to stolica Południowej Australii, która regularnie znajduje się w TOP 5 miast najlepszych do życia na swiecie. Dlaczego? O to 10 powodów, dlaczego warto wybrać studia w Adelajdzie:

1.Geografia

Miasto ulokowane jest pomiędzy białymi, piaszczystymi plażami na zachodzie, a oddalonymi o zaledwie 20 minut jazdy wzgórzami na wschodzie. Region słynie także z winiarni, a najpopularniejsza z nich to Barossa Valley. Koniecznie pamiętaj więc o kursie Sommeliera!

2. Architektura

Adelajda nazwana została” 20-minutowe miasto” z racji tego, że wszytsko czego potrzebujesz, znajduje się maksymalnie w takiej odległosci od Ciebie. Miasto zostało „zaplanowane” więc urzec może precyzja, z jaką łączą się ulicę centrum, czy że CBD (centralna częsć miasta) otoczone są zielonymi polami i parkami, a także centrami rozrywki jak stadion czy zoo. Innym popularnym okresleniem na Adelajde jest „miasto kosciołów”, w związku z tym, że te urokliwe obiekty religijne przyozdabiają niemalże każde skrzyżowanie ulic.

3. Miasto przyjazne studentom

W Adelajdzie spotkasz studentów z ponad 150 krajów swiata i o różnych podnóżach kulturowych i religijnych. Jako student międzynarodowy otrzymasz darmowy pakiet startowy z informacjami o życiu w Adejaldzie, wydarzeniach na najbliższy rok, jak i gdzie poznac znajomych, praca i zatrudnienie czy wskazówkami, które pomogą Ci w dalszych krokach. Kolejnym argumentem, który potwierdzi, że Adelajda to miasta dla studentów jest fakt, że jako student międzynarodowy otrzymasz zniżki na komunikacje miejską, dostęp do bezpłatnego tramwaju czy autobusów po centrum miasta.

4. Koszta życia

Statystyki pokazują, że w Adelajdzie zaoszczędzisz około 20% w stosunku do Melbourne i Sydney czy 10% w porównaniu z życiem w Brisbane i Perth. Dzięki temu, każdego zaoszczędzonego dolara będziesz mógł wydać na korzystanie z życia studenckiego i atrakcje czekające na Ciebie na Antypodach. Zaoszczędzisz przede wszystkim na zakwaterowaniu oraz na transporcie.

5. Australijskie doświadczenie

Życie w Adelajdzie to kwintesenscja australijskiego stylu życia. To mieszanka przepięknych widoków od morza i plaży, przez tętniące życiem centrum, aż po zielone wzórza, lasy i winiarnie. Wszystkie te miejsca

6. Australia regionalna

Z jednej strony miasto, które zamieszkuje ponad milion mieszkańców, a z drugiej- miejsce gdzie jakis czas temu zatrzymał się czas. Przechadzając się ulicami centrum, trudno rozpoznać, że jestesmy w 5 pod względem zaludnienia miescie Australii. Dodatkowo, nie ma tu praktycznie ulicznych korków, które tak przesladują w Sydney czy Melbourne. Na każdym kroku usmiechają się tutaj ludzie wydobywający z siebie typowo australijskie „G’day” czy „Too easy mate”. Jest to miejsce, gdzie ludzie żyją dużo spokojniej, w obecnosci natury, kangurów. Teren mimo wszystko ubogo zamieszkały. Trudno się więc dziwić, że rząd dokłada wszelkich starań, aby sprowadzić studentów międzynarodowych oraz wykwalifowkoanych pracowników, własnie w te rejony….

7. Klimat

Charakterystyczną cechą Adelajdy jest jest srodziemnomorski klimat. Możnaby rzecz, że bardzo zbliżony do europejskiego. Ciepłe lata, chłodniejsze zimny. Oprócz tego występowanie wiosny i jesieni, które w innych częsciach Australii bardzo trudno wyróżnić. Stosunkowo niedaleka odległosc od pustynii sprawia, że w ciągu doby występują dosc duże różnice temperatur, przez co nagrzani dziennym słońcem, możemy schłodzić się chłodnym wiatrem ku wieczorowi.

8. Jakosc edukacji

Decydujesz się na studia w Australii? Wybierz jakosc. Kursy w Adelajdzie są znakomicie połączone z możliwoscią zdobycia doswiadczenia zawodowego w kierunku kształcenia. Oprócz tego, Adelajda słynie ze spotkań networkingowych podczas których, będziesz miał możliwosć poznać ciekawych ludzi i być może własnie tam rozpocznie się Twoja rozmowa kwalifikacyjna? Placówki edukacyjne w Australii są jednymi z najstarszych na tym kontynencie i wykształciły już wielu laureatów nagrody Nobla. Wybierz swój kurs z szerokiej oferty studiów wyższych oraz zawodowych. Jesli jest jakis kierunek, który Cię interesuje- na pewno znajdziesz go w Adelajdzie!

9. Delektuj się kuchniami z całego swiata

W związku z tym, że co piąta osoba w Adelajdzie to obywatel kraju spoza Australii, uliczne restauracje mają do zaoferowania smaki z niemalże każdego kontynentu globu. Kuchnia tajska, wietnamska, chińska, meksykańska, hiszpańska czy grecka i srodziemnomorska to tylko początek menu. Później, choćby na chwilę zapominając o codziennej diecie, koniecznie wybierz się do europejskich piekarnii i ciastkarni na ulicioby deser.

10. Sportowy tryb życia

Adelajda to znakomity przykład miasta, który sprzyja aktywnemu trybowi życia. Ludzie najczęsciej wybierają pieszy tryb podróżowania lub urozmaicają go jazdą na rowerze. Na najważniejszych szlakach miejskich można wypożyczyć darmowe rowery. Miasto pełne jest zielonych skwerów, więc grzechem byłoby nie uprawiać joggingu. Adelajda to także centrum sportowe dla wielu sportów, w tym przede wszystkim tych narodowych jak footie, rugby czy krykiet.

Wielu z Was zapewne zapyta, a co z tematem „praca w Adelajdzie”? Podobnie jak w Sydney czy Melbourne wiodącymi branżami w zatrudnianiu osób na wizie studenckiej są „hospitality” (hotele, restauracje, puby) oraz branża budowlana (malowanie, skręcanie mebli, zakładanie połączeń internetowych czy ogólnobudowlanka). Warto dodać, że często niezbędna jest jakakolwiek para rąk, więc doswiadczenie nie jest konieczne, a jedynie mile widziane. Kolejnym popularnym sektorem zatrudnienia jest tutaj tzw. „Community Services” czyli opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi czy też dziećmi. Jednakże, do podjęcia tej pracy posiadać trzeba choćby minimalne kwalifikacje, a zdobyć je można np. Poprzez edukację w jednym z adelajdzkich college’y.

Ciekawym urozmaiceniem rynku zatrudnienia może być także dostęp do prac na farmie. Australia Południowa to region słynący z najlepszych winiarni w Australii, a także prowadzone są tutaj uprawy owoców i warzyw. Jesli więc znudzi Ci się wielkomiejskie życie, może czas pomysleć o wyprowadzce na farmę, z której tak czy inaczej dojazd do centrum zajmie Wam prawdopodobnie nie więcej niż 30-45 minut?

Dla osób, które chcą sprawdzić obecnie dostępne oferty polecam w szczególnosci:

  • Adelaide Hospitality Jobs (https://www.facebook.com/SAhospitalityjobs/) – grupa prowadzona przez jeden z collegy, który zajmuje się edukacją w branży Hospitality. Codziennie, pojawia się tam co najmniej kilka ofert pracy, w większosci przypadków skierowanych do studentów.
  • Ogłoszenia lokalne, jak np. Gumtree
  • Najpopularniejszy portal zatrudnienia w Australii: SEEK

Chcesz dowiedzieć się więcej o stolicy Australii Południowej? Zapraszamy na stronę: https://studyadelaide.com/ .
A Ty, wybierasz studia w Adelajdzie, Sydney, Melbourne czy jakims innym miescie?

Chciałbyś wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji o kursach.

Wpisz kod z obrazka:captcha