Ubezpieczenie zdrowotne – AustraliaStudy.pl

Ubezpieczenie Zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne na wizie studenckiej to po angielsku Overseas Student Health Cover – OSHC.

Ubezpieczenie zdrowotne  jest obowiązkowe i bez jego wykupienia nie można otrzymać wizy studenckiej. Należy je wykupić na cały okres trwania kursu plus 2 miesiące. Jeśli Wasz kurs kończy się w pod koniec listopada lub w grudniu często trzeba wykupić ubezpieczenie do 15 marca kolejnego roku ponieważ Urząd Imigracyjny przynaje wizy na dodatkowy okres ze względu na Święta Bożego Narodzenia oraz wakacyjny okres w szkołach.

Jeśli skracacie pobyt w Australii lub zmieniacie wizę na inną opłata za niewykorzystany okres ubezpieczenia jest zwracana. Należy przedstawić bilet wylotu wraz ze skasowanym dokumentem COE lub przedstawić nową wizę.

Ubezpieczenie należy wykupić w jednej z australijskich firm ubezpieczeniowych, które są upoważnione do świadczenie tego typu usług i których lista znajduje się na stronie Urzędu Imigracyjnego.

Średni koszt OSHC wynosi 40 AUD / miesiąc / dla pojedynczej osoby i 130 AUD / miesiąc / dla pary.

Ubezpieczenie studenckie OSHC obejmuje koszty leczenia na terenia Australii na wszelkie schorzenia, choroby lub wypadki, które wyniknęły podczas pobytu na wizie studenckiej na terenie Australii. Jeśli macie jakieś dolegliwości lub choroby przewlekłe okres karencji może wynieść 12 miesięcy lub w ogóle mogą nie zostać objęte ubezpieczeniem.

Ubezpieczenie studenckie pokrywa również poród, ale dopiero po 12 miesiącach pobytu w Australii.


BARDZO WAŻNE JEST, ABY Z JAKIMKOLWIEK PROBLEMEM ZWRACAĆ SIĘ DO DOKTORA OGÓLNEGO / GP (GENERAL PRACTIONER) I DOPIERO JEŚLI ON DA SKIEROWANIE UDAĆ SIĘ DO SPECJALISTY. WIZYTA U SPECJALISTY BEZ SKIEROWANIA NIE BĘDZIE OBJĘTA UBEZPIECZENIEM.


Jakie usługi medyczne ubezpieczenie studenckie pokrywa?

 • wizyta u lekarza ogólnego – zwrot 100% według stawek rządowych. Jeśli lekarz pobiera opłaty większe niż te wyznaczone przez rząd australijski trzeba różnicę dopłacić.

Warto korzystać z lekarzy, którzy mają umowy z firmami ubezpieczeniowymi (Preferred Providers), bo wtedy albo w ogóle się nie płaci, wystarczy pokazać kartę ubezpieczeniową lub dopłaca się różnicę. Nie trzeba robić aplikacji o zwrot kosztów.

Jeśli skorzystacie z lekarza, który nie jest na liście płacicie u lekarza a potem robicie aplikację o zwrot.

 • wizyta u lekarza specjalisty, rentgen, badania krwi – zwrot 85% według stawek rządowych. Aby uzyskać zwrot za wizytę u specjalisty, trzeba posiadać skierowanie od lekarza ogólnego.
 • leczenie w szpitalu publicznym – 100% według stawek rządowych. Obejmuje ono pobyt w szpitalu, pomoc pogotowia ratunkowego w razie wypadku a także leczenie pooperacyjne lub wypadkowe, które nie wymaga pobytu w szpitalu.
 • leczenie w szpitalu prywatnym – 100% jeśli szpital ma podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową. Jeśli nie posiada umowy to trzeba zapłacić różnicę między stawką rządową a opłatami szpitala.
 • karetka pogotowia – zwrot w 100%
 • leki na receptę – maksymalnie 50 AUD na receptę za leki z listy leków Pharmaceutical Benefits Scheme (PBS) po opłaceniu opłaty PBS. Ile wynosi opłata PBS? Do 300 AUD na osobę na rok kalendarzowy.

Jakie usługi medyczne ubezpieczenie studenckie nie pokrywa?

 • leczenie bezpłodności,
 • stomatologa lub fizjoterapeutę, chyba, że usługi te są częścią leczenie szpitalnego,
 • okulisty,
 • chirurgii plastycznej i laserowej korekcji wzroku,
 • leczenia poza Australią, nawet w czasie trwania wizy studenckiej np. w czasie wakacji w Azji lub Nowej Zelandii. Na ten czas polecamy wykupić ubezpieczenie podróżne.

Dla naszych klientów:

Przed przyjazdem do Australii otrzymacie od nas certyfikat ubezpieczenia z datami w jakich jest wykupione. Po przyjedzie do Australii zapraszamy do naszego biura w celu odbioru karty OSHC, którą należy okazywać w czasie korzystania z usług medycznych i która potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia. Nie posiadanie karty nie oznacza, że nie jesteście ubezpieczeni, ale w razie jej zagubienia lub nie otrzymania prosimy Was o kontakt z nami lub z ubezpieczycielem.

Chciałbyś wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji o kursach.

//]]> preloader