5 rzeczy o australijskich zwierzętach, których na pewno nie słyszałeś/aś
Piękno Australii wynika nie tylko z bogatej flory. Do oryginalnego i bogatego krajobrazu tegoż kontynentu zaliczamy też (albo przede wszystkim) liczne zwierzęta. Wiele gatunków nie występuje w innych rejonach świata. Australia, w tym jej fauna, kształtowała się niezależnie. To dlatego m.in. kangury, strusie Emu, psy Dingo, possum czy wiele gatunków papug nie żyją na innych kontynentach. Jednak to nie jedyna ciekawostka o australijskich zwierzętach. Jest ich znacznie więcej – wybraliśmy dla Was 5, naszym zdaniem, szczególnie godnych uwagi!
1. Psy Dingo nie potrafią szczekać
Psy pojawiły się w Australii wraz z pierwszymi przybyszami (ok. XVIII wieku). Czworonogi trafiły pomiędzy tamtejsze gatunki rozwijając się już własnym torem. Dzisiaj psy Dingo, bo o nich mowa, na pierwszy rzut wyglądają jak nasi domowi pupile. Okazuje się jednak, że różnią się m.in. budową czaszki oraz… brakiem umiejętności szczekania!
2. Populacja kangurów jest znacznie większa niż ludzi (ok. 40 milionów)
Kangur to niewątpliwie ikona Australii – nie tylko ze względu na swoją obecność w herbie (podobno znajduje się tam m.in. dlatego, że nie potrafi chodzić do tyłu, co ma symbolizować podążanie do przodu tutejszego ludu), ale właśnie ze względu na ogromną ilość osobników – jest ich na australijskim kontynencie dwa razy więcej niż ludzkich mieszkańców. Niestety, m.in. ze względu na ich dużą liczebność, coraz częściej można spotkać te sympatyczne zwierzęta… martwe przy drodze – zostają ofiarami wypadków komunikacyjnych.
3. Wyjątkowe ssaki
Australia to jedyne takie miejsce na świecie, w którym żyją stekowce – ssaki składające jaja. Zalicza się do nich m.in. dziobak wyglądem przypominający bobra. Młode stekowce nie ssają sutków matki – zlizują je po prostu z brzucha rodzicielki. Są jednak cechy, które przybliżają je do ssaków, m.in. fakt, że posiadają gruczoły mlekowe i są stałocieplne.
4. Possum – największa niespodzianka Australii
Turyści przybywający do Australii zazwyczaj są bardzo zaskoczeni tymi małymi zwierzątkami. Nic dziwnego – mało kto z nich słyszał o ich istnieniu! Żyją tylko w Australii, Nowej Zelandii oraz Papui Nowej Gwinei. Wyglądem mogą przypominać myszy, ale są kuzynami koali, wombatów i kangurów (i tak jak one noszą młode w „torebkach” na brzuchu). Żyją na drzewach, przeskakując pomiędzy nimi jak koty. Jest ich w Australii cała masa! Zazwyczaj nie boją się ludzi – dowodem na to jest fakt, że zamieszkują przydomowe drzewa.
5. Miliony much
Zdarzyło Ci się ostatnio narzekać na polskie komary? Zmienisz opinię na ich temat, gdy spotkasz się z prawdziwą plagą australijskiego outbacku – muchami. Jest ich mnóstwo, a najgorsze jest to, że uspokajają się dopiero po zachodzie słońca. Wcześniej lepiej używać specjalnych masek na muchy.
A Ty jakie znasz ciekawostki o australijskich zwierzętach?