Perth

Perth jest czwartym co do wielkości miastem Australii położonym w Zachodniej Australii. Populacja Perth to 2 miliony z ponad 2,7 miliona mieszkańców w całej Australii Zachodniej. Perth jest również jednym z najbardziej odizolowanych miast na świecie i być może właśnie z tego jest najbardziej znane. Najbliższe australijskie miasto jest oddalone o 2.200 km, co sprawia, że Perth jest w rzeczywistości bliżej Singapuru niż stolicy Australii, Canberry. Strefa czasowa w Zachodniej Australii i Perth jest GMT +8.

Główne branże w Australii Zachodniej, sektor zatrudnienia z perspektywy studentów

Gospodarka Australii Zachodniej w dużej mierze opiera się na wydobyciu i przetwarzaniu różnego rodzaju surowców mineralnych i naftowych. Zachodnia Australia odpowiada za 58% eksportu minerałów i energii w Australii, generując do 4,64% całkowitego PKB Australii. Australia Zachodnia jest również największym na świecie producentem złota.

Czy Perth to dobre miejsce do życia?

Perth jest jednym z najlepszych miast do życia na świecie. Od lat, wraz z innymi wielkimi miastami na świecie konsekwentnie zajmuje wysokie miejsce w dziedzinie opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji i infrastruktury.

Perth
Perth

ZAKWATEROWANIE

Gdzie najlepiej mieszkać na przedmieściach Perth?

East Perth zostało nazwane najbardziej przyjaznym dla stylu życia przedmieściem Australii Zachodniej, z jego doskonałym położeniem nad rzeką Swan, popularną nadmorską sceną gastronomiczną, dużą ilością terenów zielonych oraz bliskim sąsiedztwem miasta. East Perth ma łatwy dojazd do CBD – w osiem minut można dojechać tam samochodem lub 12 minut środkami transportu publicznego. Inne wspaniałe dzielnice w Perth to Highgate, Mt. Lawley, Leederville, Ashfield, Crawley i North Fremantle.

Ile kosztuje zakwaterowanie dla studentów w Perth? / Ile wynosi czynsz w Perth?

Średnie ceny wynajmu w Perth:

Współdzielony pokójA$227 / tydzień
Pokój prywatnyA$247 / tydzień
Całe miejsceA$368 / tydzień
Czy uniwersytety i uczelnie w Perth mają akademiki?

Tak. Uniwersytety i instytuty zawodowe w Perth mają różne mieszkania studenckie i akademiki zarówno na terenie kampusu jak i poza nim.

Jak mogę znaleźć zakwaterowanie w Perth?
 • Flatmates.com.au
 • Gumtree.com.au
 • Hostelworld.com
 • Realestate.com.au
 • Domain.com.au
 • Reiwa.com.au
Które zakwaterowanie należy wybrać? Kto zapewnia zakwaterowanie dla międzynarodowych studentów?

Odchodząc od tradycyjnych norm kultur kampusowych, studenci uniwersytetów w Perth nie trzymają się zasady, że trzeba mieszkać w kampusie – ale większość instytucji w Perth oferuje taką opcję, zarówno dla międzynarodowych jak i lokalnych studentów.

Koszt życia

Jak drogie jest Perth? Czy Perth jest droższe od innych miast?

Perth jest najtańszym z większych miast w Australii. Na przykład, porównując Perth do Sydney, Perth jest w sumie o 20% tańszym miastem do zamieszkania, ceny wynajmu w Perth są o 47,43% niższe niż w Sydney.

Jakie są koszty utrzymania międzynarodowych studentów w Perth?

Na koszty utrzymania w Perth dla studentów międzynarodowych składa się zazwyczaj czynsz (na terenie kampusu lub poza nim), opłat szkolnych i innych ogólnych kosztów utrzymania.

Jakiej pensji potrzebujesz, żeby mieszkać w Perth? Ile pieniędzy potrzebuję na początku pobytu w Perth?

Kiedy przyjedziesz do Perth powinieneś mieć co najmniej A$3000, aby się tam komfortowo osiedlić. Minimalny budżet na tydzień to A$475, aby być w stanie pokryć koszty utrzymania w Perth.

Ile wynosi jedzenie w Perth?

Cena podstawowego menu w porze lunchu wraz z napojem w dzielnicy biznesowej w Perth wynosi 16 dolarów australijskich. Ceny w sklepach spożywczych są średnimi cenami australijskimi.

Perth
Perth

Praca

Perth stale rośnie pod względem liczby ludności, infrastruktury i innowacyjności. Wiele gałęzi przemysłu jest zróżnicowanych, ale jednocześnie wzajemnie powiązanych. Ze względu na decentralizację od centrum rządu pojawia się coraz więcej możliwości.

Jakiego rodzaju pracę mogę wykonywać w Perth jako student międzynarodowy?
 • Biznes gastronomiczny i hotelarski
 • Personel handlu detalicznego i hurtowego
 • Branża utrzymania czystości w biurach i handlu detalicznym
 • Zdrowie i opieka nad osobami starszymi
 • Myjnia samochodowa i przemysł samochodowy
 • I wiele więcej!
Ile może zarobić student międzynarodowy w Perth?

Student na wizie studenckiej ma prawo do minimalnego wynagrodzenia w wysokości $19.49 za godzinę lub $740.80 za 38-godzinny tydzień pracy (przed opodatkowaniem) za pracę zarówno na terenie kampusu jak i poza nim w okresie nauki w pełnym wymiarze godzin. Średnia płaca jest zwykle wyższa, więc prawdopodobnie zarobi więcej.

Jak zagraniczny student może dostać pracę w Perth?
 • Studenci zagraniczni często pracują w dziale hotelarsko-gastronomicznym i przy opiece nad dziećmi, oraz w wielu innych zawodach.
 • Ważne jest, aby szukać pracy w obszarze, w którym będziesz się uczyć. Praktyki są opcją zdobycia doświadczenia zawodowego i przyszłej płatnej pracy.
Czy trudno jest znaleźć pracę jako student zagraniczny w Perth?

Posiadanie pracy w niepełnym wymiarze godzin jest często istotną częścią studiów za granicą, a studenci międzynarodowi stanowią dużą część rynku pracy w Perth. Wiza studencka pozwala na pracę do 20 godzin tygodniowo. Upewnij się, że jesteś realistą co do pracy, i wybierz tą, która odpowiada twojemu poziomowi doświadczenia – ale postaraj się wybrać obszar, który pomoże Ci w karierze. Praca, która nie jest w Twojej dziedzinie, może nadal pomóc Ci w zdobyciu umiejętności, które będą dla przyszłego pracodawcy cenne i będą świetnie wyglądać w Twoim CV!

Jaka jest minimalna pensja w Australii?

Obecna minimalna płaca minimalna w Australii wynosi 740,80 dolarów tygodniowo, co odpowiada minimalnej stawce godzinowej 19,49 dolarów. Jednak zazwyczaj płaca jest wyższa.

Transport

Dzięki wygodnemu transportowi publicznemu można bez problemu poruszać się po mieście. Komunikacja miejska – autobusy, pociągi, tramwaje oraz taksówki, Uber i Ola w Perth są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz martwić się o parkowanie w mieście.

Jak wygląda transport publiczny w Perth?

Transport publiczny w Perth jest zapewniany przez Transperth, a połączenia z obszarami wiejskimi zapewniania Transwa. W obszarze metropolitalnym znajduje się 70 stacji kolejowych i 15 autobusowych. Perth zapewnia również bezpłatne przejazdy autobusami i pociągami po centrum miasta („Free Transit Zone”), w tym cztery linie autobusowe CAT o dużej częstotliwości przejazdów.

Czy transport publiczny w Perth jest bezpłatny?

Perth oferuje bezpłatne przejazdy autobusami i pociągami po centrum miasta („Free Transit Zone”), w tym cztery linie autobusowe CAT o dużej częstotliwości przejazdów.

Ile kosztuje transport publiczny w Perth?

Standardowa karta SmartRider Transperth kosztuje 20$ (10$ koszuję sama karta + 10$ do wykorzystania na przejazdy) Taryfa studencka (70 c), jest dostępna od poniedziałku do piątku od pierwszego do ostatniego dnia roku szkolnego.

Jak korzystać z transportu publicznego w Perth?

Aplikacja Transperth jest najprostszym sposobem na planowanie podróży środkami transportu publicznego w Perth.

Jaki jest najpopularniejszy środek transportu w Perth?

Transport publiczny – pociągi i autobusy, jest bardzo przyjazny do przemieszczania się po mieście, ale można również korzystać z Uber i Ola podczas wieczornych wyjazdów.

Perth
Edukacja

Edukacja

W Perth jest około 35.000 międzynarodowych studentów uczęszczających na 4 uczelni, Vocational Colleges, a także szkół angielskiego.

Czy Perth jest dobrym miejscem dla międzynarodowych studentów?

Perth oferuje łatwe i niedrogie warunki do studiowania dla studentów międzynarodowych. Wielu studentów wybiera Perth i dlatego można tam spotkać studentów z całego świata, w tym z całej Australii. Można tam łatwo dolecieć krótkim lotem z Azji i bezpośrednim lotem z Anglii, który łączy Europę z Perth!

Jakie są najlepsze uniwersytety w Perth?

Pięć głównych uniwersytetów w Perth to Edith Cowan University, Curtin University, Murdoch University, University of Notre Dame i University of Western Australia.

Co mogę studiować w Perth?

W Perth obywa się bardzo wiele wysokiej jakości kursów, np. z zakresu reklamy, animacji i projektowania gier, architektury, ekonomii, zarządzania wydarzeniami, mediów internetowych, nauki, patologii mowy, geofizyki i terapii zajęciowej – i wiele innych – zarówno na studiach licencjackich, jak i podyplomowych.

Jak dobra jest edukacja w Australii?

Indeks Edukacyjny, opublikowany wraz z indeksem rozwoju społecznego ONZ w 2018 roku, na podstawie danych z 2017 roku, wymienił Australię na drugim miejscu na świecie! Australia jest również światowym liderem edukacji dla międzynarodowych studentów – jest na trzecim miejscu po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pogoda

Jaki jest najcieplejszy / najzimniejszy miesiąc w roku w Perth?

W Perth są okresy suche w styczniu, lutym, marcu i grudniu.

 • Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, w którym średnia maksymalna temperatura wynosi 31°C.
 • Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą maksymalną 17°C.
 • Najcieplejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą maksymalną 17°C.
 • Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią maksymalną temperaturą 17°C.
 • Najbardziej wilgotnym miesiącem jest czerwiec.
Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Perth?

Najlepszy czas na odwiedziny w Perth to październik, listopad lub grudzień, kiedy miasto mieni się kolorami i zapachami wiosny, a słoneczne dni nie są przerywane deszczem.

Czy w Perth pada dużo deszczu?

Zimowe miesiące w Perth (czerwiec, lipiec, sierpień) mogą przynieść ulewy i burze z piorunami. Przeciętnie, w sierpniu pada najrzadziej.

Jakie są pory roku w Perth?
 • Lato: od grudnia do lutego
 • Jesień: od marca do maja
 • Zima: od czerwca do sierpnia
 • Wiosna: od września do listopada

Pogoda
Kultura

Kultura

Duża część oferty kulturalnej Perth obraca się wokół bogatej kultury aborygeńskiej tej okolicy. Ponadto jest tu również wiele współczesnych dzieł sztuki. Możemy odwiedzić wiele małych galerii i pracowni, w których można podziwiać dzieła, a nawet porozmawiać z samym artystą. W ciągu całego roku w Perth odbywa się wiele różnych wydarzeń artystycznych.

Czy Perth jest miastem międzynarodowym?

Perth jest uważane za jedno z najlepszych miast do życia na świecie, a przemysł urbanistyczny odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu jego przyszłości. Stolica WA osiągnęła maksymalny wynik 100 punktów za „opiekę zdrowotną”, „edukację” i „infrastrukturę” oraz 95 za „stabilność finansową”.

Jakie jest 6 interesujących faktów na temat Perth?
 • Perth słynie z tego, że niektóre z hollywoodzkich gwiazd urodziły się, wychowały lub studiowały tutaj, w tym Isla Fisher, Sam Worthington, Melissa George i Heath Ledger. Hugh Jackman jako młody aktor również szkolił się w Perth.
 • Perth cieszy się większą ilością godzin słonecznych niż jakakolwiek inne miasto w Australii.
 • Perth to jedyne miejsce na świecie, gdzie można znaleźć quokki – ssaka z rodziny kangurowatych, które jest okrzyknięte najszczęśliwszym zwierzątkiem świata, ze względu na swój uśmiech.
 • Perth ma największy wewnętrzny park miejski na świecie.
 • Perth jest bliżej Bali w Indonezji, niż Canberry w Australii.
 • Perth jest największym na świecie producentem złota.
Z czego Perth jest sławny?

Perth jest najbardziej znane z tego, że jest najbardziej odizolowanym miastem na świecie, ale to nieprawda. Ta specjalna etykietka należy do Honolulu na Hawajach. Perth jest drugą najbardziej odizolowanym miejscem z najbliższym miastem oddalonym o 2 200 km.

Jakie jedzenie jest słynne w Perth?

Perth i Zachodnia Australia słynie ze świeżych owoców morza i słynnych na całym świecie winnic.

Lifestyle

Dlaczego Perth jest miastem, w którym dobrze żyć?

Perth jest obecnie jednym z dwudziestu najlepszych do życia miast na świecie.

Czy w Perth jest wiele klubów i restauracji?

Życie nocne w Perth i w ogóle w Australii jest dobre. Perth ma wiele barów na dachu, restauracji i browarów.

Jak spędzać wolny czas w Perth?

Można wybrać się na wycieczkę na wyspę Rottnest, odwiedzić Fremantle lub pospacerować po Kings Park i ogrodzie botanicznym. Atrakcją jest też kino na dachu. Można również wybrać się na plażę, przespacerować się nad brzegiem morza, wybrać się do winiarni w Swan Valley. Warto również odwiedzić Perth Zoo, zobaczyć delfiny w rzece Swan oraz kangury na Heirisson Island. Położone w centrum handlowym James Street Mall, Centrum Kultury Perth oferuje również wiele możliwości, jeśli chodzi o wszystko, co związane z kulturą i sztuką.

Jak wygląda życie nocne w Perth?

Życie nocne w Perth oferuje wiele pubów, klubów, koncertów, oraz jeden z najlepszych w Australii bar na dachu idealny do wypicia drinka o zachodzie słońca. Tradycją Perth jest chodzenie do pubu w niedzielę po południu, co jest również znane jako „Sunday Session”.

Lifestyle