Fakty

Co zwiedzić w Australii?

Wielka Rafa Koralowa, tysiące plaż, słoneczne wybrzeża, lasy tropikalne, szczyty gór, obszary pustynne, duże metropolie i małe miasteczka. Na tym jednym kontynencie JEST WSZYSTKO!

W Australii występują setki, a nawet tysiące miejsc ,,must see”. Spośród nich, warto wyróżnić skarby UNESCO: największa na świecie Wielka Rafa Koralowa oraz The Ayers Rock (znany również jako Uluru), święta góra rdzennych Aborygenów. Przejście dookoła Uluru zajmuje 4 godziny – to długa, intensywna wycieczka, ale z pewnością magiczna i niezapomniana.

Niedaleko świętej skały znajduje się Kings Canyon, który wygląda jak wyciągnięty prosto z westernu. Great Ocean Road zapewni zapierające dech w piersiach widoki, takie jak kultowe 12 apostołów – spiczaste skały wystające prosto z oceanu, utworzone przez zapadające się klify. Nie można również przegapić The Wave – ogromnej skały w kształcie fali, wyrzeźbionej przez wiatr i wodę. Fani Mela Gibsona muszą zobaczyć miasto, w którym kręcono słynny „Mad Max”. Dla zwolenników Stacey Irwin polecamy australijskie zoo, a w nim codzienne pokazy z udziałem gigantycznych krokodyli. I tak dalej, i tak dalej… możemy dużo mówić o niesamowitych miejscach, które kryje w sobie Australia.

Jak duża jest Australia?

Australia, o powierzchni ponad 7,5 milionów kilometrów kwadratowych, to jedyny kontynent, który w pełni jest równocześnie państwem. Australia może być traktowana, jako największa wyspa oraz jako najmniejszy i najbardziej płaski kontynent. Najwyższy punkt na kontynencie, Góra Kościuszki, ma zaledwie 2228 metrów.

Podróżując po tak bezkresnym odludziu poczujesz, jakbyś cofnął się w czasie. Przejeżdżając przez Australię Środkową nawet 500, 1000, 2000 km, nie dostrzega się większych zmian w krajobrazie, jedynie raz po raz przejeżdża jakieś auto.

Tak ogromny kontynent zamieszkuje jedynie 40% populacji Polski (24 mln do 38 mln). Statystycznie gęstość zaludnienia Australii wynosi mniej niż 3 osoby na 1 km2. Nie bez powodu znajduje się ona na liście najmniej zaludnionych krajów świata.

Warto również zauważyć, że większość Australijczyków mieszka w dużych miastach. Populacja Sydney to 4,4 mln (21%), Melbourne 4 mln (19%), Brisbane 2,1 mln (10%), Perth 1,7 mln (8,5%), Adelajdy 1,2 mln (5,5%). Oznacza to, że jedynie około 36% ludności mieszka w innych mniejszych miastach lub w centralnej części Australii.

Czy cokolwiek może mnie zabić w Australii?

Australijska flora i fauna jest rzeczywiście bardzo bujna, licząc około 4000 gatunków ryb, 400 gatunkami ssaków, 800 gatunkami ptaków, 300 gatunkami jaszczurek, 140 gatunkami węży, 2 rodzajami krokodyli i 50 ssakami morskimi. Część z nich jest unikalna i nie występuje na żadnym innym kontynencie jak na przykład: kangur, koala, dziobak lub kolczatka.

Niektóre z tych zwierząt mogą być niebezpieczne dla ludzi, ale czy naprawdę chcą Cię zabić? Dzika przyroda zazwyczaj nie zagraża Waszemu życiu, o ile postępujecie rozsądnie.

Ale pamiętajcie, nawet w najbardziej niepozornych miejscach trzeba mieć się na baczności. Na niewinnej, rajskiej plaży mogą pojawić się meduzy i rekiny, a pająki i węże lubią wyłaniać się nie wiadomo skąd.

Jednak pomimo tych wszystkich historii o jadowitych pająkach i pożerających krokodylach – nie panikujcie! Większość australijskich podróżników i lokalnych mieszkańców wie, jak zachować czujność i z pewnością chętnie Wam o tym opowiedzą.

A tak na marginesie, wiedzieliście, że w Australii jest około miliona dzikich wielbłądów? Albo że kangury potrafią pływać, ale nie mogą chodzić do tyłu – tak jak emu? Jest to powód, dla którego właśnie kangury i emu dumnie reprezentują australijską flagę narodową, symbolizując naród, który idzie do przodu.

Podział administracyjny Australii

Pełna nazwa, czyli Związek Australijski to monarchia konstytucyjna uznająca Wielką Brytanię jako suwerena. Ogólnie rzecz biorąc, Królowa Anglii ma tytuł “Naczelnika Państwa” i wykonuje obowiązki ceremonialne.

Australijska federacja składa się z sześciu stanów i dwóch terytoriów, stolicą kraju jest Canberra. Największy stan, Australia Zachodnia, jest tej samej wielkości co Europa Zachodnia!
Poszczególne stany i ich stolice to: Nowa Południowa Walia (Sydney), Wiktoria (Melbourne), Queensland (Brisbane), Australia Południowa (Adelaide), Australia Zachodnia (Perth) i Tasmania (Hobart). Terytoria i ich główne miasta to Australijskie Terytorium Stołeczne (Canberra) i Northern Territory (Darwin). Usytuowanie stolicy państwa w Canberrze było w kompromisem pomiędzy dwoma głównymi i rywalizującymi między sobą miastami, Sydney i Melbourne.

Gospodarka Australii

Australia ma nowoczesną oraz wysoko rozwiniętą gospodarkę i jest jednym z najlepiej prosperujących rynków na świecie (wg danych z ostatnich lat). Dzięki małej inflacji, wysokiemu wzrostowi gospodarczemu oraz niskim stopom procentowym, to kuszące miejsce dla firm i inwestycji. Inflacja, w ciągu ostatniej dekady, utrzymywała się na poziomie 2-3%. Rynek pracy funkcjonuje sprawnie, tworząc dobrze prosperujący sektor biznesu a rząd działa skutecznie i elastycznie. W australijskiej gospodarce dominuje sektor usług (68% australijskiego PKB) a ponad 57% eksportu pochodzi z rolnictwa i górnictwa.

Kultura i rozrywka w Australii

Jeśli ktoś zechce doświadczyć życia wśród innych kultur, to warto pamiętać, że około 20% ludzi żyjących w Australii urodziło się za granicą, a 40% ma mieszane dziedzictwo kulturowe. W Australii używa się około 225 języków, co czyni Australię jednym z najbardziej wielokulturowych krajów na świecie.

Nie brakuje tu rozrywki w zależności od nastroju i preferencji. Największe miasta Sydney, Melbourne i Brisbane oferują przeróżne aktywności, od tematycznych pubów, klubów po festiwale na światową skalę.

I kto by pomyślał, że najmniejszy kontynent może być tak ciekawy? Liczne imprezy i wydarzenia wypełniają kolorowe, nocne życie, za dnia natomiast można podziwiać niezwykłą architekturę, zwiedzać muzea, napić się wspaniałej kawy czy smakować kuchni z całego świata. W większych miastach są setki restauracji oferujących wyśmienite, świeże i różnorodne dania a na terenach bardziej odludnych spróbujecie tradycyjnej kuchni australijskiej (przygotujcie się na mięsko z grilla, fish & chips, hamburgery, tosty vegemite i VB (australijskie piwo, którego naprawdę nie polecamy!).

Główną jednak atrakcją Australii są jej niezwykłe, egzotyczne plaże i plażowy styl życia – filozofia, którą cechuje wyluzowana mentalność oraz swoboda luźnego, wygodnego ubioru. „Życie na fali” to okulary przeciwsłoneczne, kąpielówki i japonki (albo na boso) oraz powiedzonko „no worries mate”. Taki styl kochają Australijczycy oraz wszyscy, którzy chociaż raz się tam znaleźli.

Jak się mieszka w Australii?

Dobrze rozwinięta gospodarka, niska inflacja, wysoki wzrost gospodarczy, dynamiczny rynek pracy – to wszystko sprawia, że w Australii są wysokie standardy życia. Dzięki temu mieszkańcy nie mają większych zmartwień, są weseli, pogodni, bardzo tolerancyjni i mają bezstresowe podejście do większości spraw. Można powiedzieć, że ludzie żyją tu długo i szczęśliwie, co potwierdzają statystyki – średnia długość życia w Australii wynosi około 80 lat (mężczyźni 79,99 a kobiety 84,15), dla porównania średnia na świecie to 70 lat. Społeczeństwo jest młode, otwarte i wielokulturowe. Średnia wieku wynosi 37 lat. Jest to miejsce, gdzie spotykają się ludzie z całego świata i tworzą nowoczesne, otwarte i wielokulturowe społeczeństwo.

Klimat w Australii

Krajobraz oraz klimat Australii są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno suchy i pustynny outback (centralna Australia), wysokie płaskowyże Wielkich Gór Wododziałowych, lasy deszczowe Tasmanii, rafy koralowe na tropikalnej północy i ponad 10 tys. plaż. Australia oferuje szeroką gamę stref klimatycznych ze średnimi temperaturami minimalnymi na poziomie 15.7C i maksymalnymi 25.5C. Ponieważ znajduje się na półkuli południowej, pory roku są odwrócone w stosunku do tych na półkuli północnej. Lato trwa od grudnia do lutego, jesień od marca do maja, zima od czerwca do sierpnia, a wiosna od września do listopada.

FUN FAKTY o AUSTRALII:

  • lato w Australii trwa od grudnia do lutego, a zima od czerwca do sierpnia
  • Australijczycy uwielbiają skracać każde słowo, które tylko mogą: kangur nagle staje się roo, Australijczyk to Aussie, grill to barbie…
  • największe na świecie pastwiska (24 000 km kwadratowych) i najdłuższe ogrodzenie świata (5 614 km) znajdują się w Australii
  • Pierwsi policjanci w Australii byli… najlepiej zachowującymi się skazanymi
  • mają tu ponad 73 miliony owiec
  • 25% Australijczyków urodziło się za granicą
  • W Australii można natrafić na foki i pingwiny
  • surferzy przyciągają rekiny tylko dlatego, że widziane na desce od spodu przypominają foki
  • koale śpią 18 godzin dziennie
  • Tasmania szczyci się najczystszym powietrzem na świecie
  • prawie 90% kontynentu w całości nadaje się do zamieszkania ze względu na pustynny klimat
  • Aborygeni to prawdopodobnie najstarsza kultura ludzka na świecie, sięgająca nawet do 50 000 lat
<script type="text/javascript" src="https://form.jotform.com/jsform/220943723905356"></script>