Fakty – AustraliaStudy.pl

Fakty

Australia to kraj-kontynent, który zajmuje zawsze czołowe miejsca w światowych rankingach pod względem jakości życia i edukacji.

Zmiany

Studiowanie i praca w Australii to niezapomniana przygoda i wyjątkowe doświadczenie, które na pewno zmienią Twoje życie. Jest to kraj dający możliwość rozwoju zawodowego i spełnienia marzeń. Uczelnie oraz szkoły językowe, zawodowe i Uniwesytety zapewniają wysoki poziom edukacji, a jakość życia jest oceniana jako jedna z najwyższych na świecie. Pogoda i klimat Australii również są przyjazne i łagodne. Spokojne, optymistyczne podejście do życia jej mieszkańców oraz dużo słonecznych dni pozwalają traktować Australię, jako idealne miejsce do nauki i życia.

Powierzchnia i zaludnienie

Australia, o powierzchni ponad 7,5 milionów kilometrów kwadratowych, to jedyny kontynent, który w pełni jest równocześnie państwem. Australia może być traktowana, jako największa wyspa oraz jako najmniejszy i najbardziej płaski kontynent. Najwyższy punkt na kontynencie, Góra Kościuszki, ma zaledwie 2228 metrów.

Australia ma jednak stosunkowo niewielką populację – zamieszkuje ją nieco ponad 24 mln osób (dane z marca 2016). Statycznie to mniej niż 3 osoby na km2 (2,91 / km2). To sprawia, że Australia jest trzecim najmniej zaludnionym krajem na świecie. Jedynie Mongolia, Sahara Zachodnia, Surinam, Mauretania i Botswana mają mniej osób na kilometr kwadratowy.

Warto również zauważyć, że większość Australijczyków mieszka w dużych miastach. Populacja Sydney to 4,4 mln (21%), Melbourne 4 mln (19%), Brisbane 2,1 mln (10%), Perth 1,7 mln (8,5%), Adelajdy 1,2 mln (5,5%). Oznacza to, że jedynie około 36% ludności mieszka w innych mniejszych miastach lub w centralnej części Australii.

Ludzie

Średnia długość życia w Australii wynosi około 80 lat. Dla porównania średnia na świecie to 70 lat. (mężczyźni 79,99 a kobiety 84,15). Jest to kraj, w którym ludzie wiodą długie i szczęśliwe życie. Społeczeństwo jest młode, otwarte i wielokulturowe. Średnia wieku wynosi 37 lat. Jest to miejsce, gdzie spotykają się ludzie z całego świata i tworzą nowoczesne, otwarte i wielokulturowe społeczeństwo.

Imigranci od zawsze mieli i nadal mają duży wpływ na styl życia tego kraju Australii, na jej kulturę i gospodarkę. Od 1945 roku ponad sześć milionów osób z około 200 krajów wyemigrowało do Australii. Niemal jedna czwarta ogółu społeczeństwa to ludzie urodzeni za granicą. Liczba ludności w Australii rośnie bardzo szybko bo jeszcze w 2000 roku bylo 19 milonów mieszkanców a w 2016 populacje sięgnela 24 milionów mieszkanców i wynika to nie tylko z przyrostu naturalnego, ale z tego ze Australia jest krajem otwartym na imigracje.

Podział administracyjny

Pełna nazwa, czyli Związek Australijski to monarchia konstytucyjna uznająca Wielką Brytanię jako suwerena. Ogólnie rzecz biorąc, Królowa Anglii ma tytuł “Naczelnika Państwa” i wykonuje obowiązki ceremonialne.

Australijska federacja składa się z sześciu stanów i dwóch terytoriów, stolicą kraju jest Canberra. Największy stan, Australia Zachodnia, jest tej samej wielkości co Europa Zachodnia!
Poszczególne stany i ich stolice to: Nowa Południowa Walia (Sydney), Wiktoria (Melbourne), Queensland (Brisbane), Australia Południowa (Adelaide), Australia Zachodnia (Perth) i Tasmania (Hobart). Terytoria i ich główne miasta to Australijskie Terytorium Stołeczne (Canberra) i Northern Territory (Darwin). Usytuowanie stolicy państwa w Canberrze było w kompromisem pomiędzy dwoma głównymi i rywalizującymi między sobą miastami, Sydney i Melbourne.

Gospodarka

Australia ma nowoczesną oraz wysoko rozwiniętą gospodarkę i jest jednym z najlepiej prosperujących rynków na świecie (wg danych z ostatnich lat). Dzięki małej inflacji, wysokiemu wzrostowi gospodarczemu oraz niskim stopom procentowym, to kuszące miejsce dla firm i inwestycji. Inflacja, w ciągu ostatniej dekady, utrzymywała się na poziomie 2-3%. Rynek pracy funkcjonuje sprawnie, tworząc dobrze prosperujący sektor biznesu a rząd działa skutecznie i elastycznie. W australijskiej gospodarce dominuje sektor usług (68% australijskiego PKB) a ponad 57% eksportu pochodzi z rolnictwa i górnictwa.

Życie i kultura

Jeśli ktoś zechce doświadczyć życia wśród innych kultur, to warto pamiętać, że około 20% ludzi żyjących w Australii urodziło się za granicą, a 40% ma mieszane dziedzictwo kulturowe. W Australii używa się około 225 języków, co czyni Australię jednym z najbardziej wielokulturowych krajów na świecie.
Australijczycy są bardzo przyjaźni i pomocni a weekendowe wycieczki na plażę stanowią dla nich popularną rozrywkę. Mocno rozpowszechniona jest „kultura plażowa”, zbliżona jest do tej znanej z Kalifornii, Rio de Janeiro, lub okolic Morza Śródziemnego.

Sposób ubierania się jest w Australii dość swobodny, jeśli oczywiście nie dotyczy szczególnego wydarzenia, gdy obowiązują ogólnie przyjęte standardy.
Większość Australijczyków jest mocno zaangażowanych w ekologię i w opiekę nad środowiskiem naturalnym. Angażują się, aby w jak największym stopniu zachować naturalne piękno kraju.

Przyroda

Australia ma unikalną faunę i florę a wśród nich całą gamę dzikich zwierząt, takich jak kangur, koala, dziobak lub kolczatka. Żadnego z nich nie można znaleźć na innym niż ten kontynencie. Dziobak i kolczatka są jedynymi ssakami, które składają jaja, a koala jest uważany za najsłodsze zwierzę na świecie – potwierdza to każdy, kto faktycznie zobaczy koalę na własne oczy.

Poza miastami, na obszarach wiejskich i w buszu można łatwo spotkać rodzime zwierzęta Australii w ich naturalnym środowisku. Większość z nich nie występuje nigdzie indziej na świecie. Około 87% gatunków ssaków, 93% gadów, 94% żab i 45% gatunków ptaków zamieszkuje tylko Down Under.

Wielka Rafa Koralowa to najdłuższa i największa konstrukcja organiczna na świecie. Ma ponad 2000 km i widać ją z przestrzeni kosmicznej. Obejmuje ponad 3000 pojedynczych systemów rafowych i setki pięknych tropikalnych wysp – wszystkie ze złotymi, słonecznymi plażami. Sama rafa obejmuje 600 rodzajów korali miękkich i twardych, ponad 100 gatunków meduz, 500 gatunków robaków morskich, 1625 gatunków ryb, 133 odmian rekinów i płaszczek oraz ponad 30 gatunków wielorybów i delfinów.

Klimat

Krajobraz oraz klimat Australii są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno suchy i pustynny outback (centralna Australia), wysokie płaskowyże Wielkich Gór Wododziałowych, lasy deszczowe Tasmanii, rafy koralowe na tropikalnej północy i ponad 10 tys. plaż. Australia oferuje szeroką gamę stref klimatycznych ze średnimi temperaturami minimalnymi na poziomie 15.7C i maksymalnymi 25.5C. Ponieważ znajduje się na półkuli południowej, pory roku są odwrócone w stosunku do tych na półkuli północnej. Lato trwa od grudnia do lutego, jesień od marca do maja, zima od czerwca do sierpnia, a wiosna od września d

Ciekawostki z Down Under

  • Ponieważ Australia znajduje się na półkuli południowej jest nazywana: “Down Under” tj. poniżej i pod spodem.
  • Woda w kranie tworzy wir w przeciwnym kierunku w porównaniu do wody na półkuli północnej.
  • Lato jest od grudnia do lutego, co oznacza, że najgoręcej jest w czasie świąt Bożego Narodzenia a Wigilię można spędzić na plaży, opalając się i serfując.
  • I oczywiście wszystkie gwiazdy są do góry nogami.
  • A jeśli dodatkowo kiedykolwiek zastanawialiście się, skąd pochodzi Hugh Jackman, Nicole Kidman i Kylie Minogue to odpowiedź nasuwa się raczej sama.

Chciałbyś wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji o kursach.

//]]> preloader