Melbourne

Melbourne

Melbourne jest drugim co do wielkości miastem Australii położonym w stanie Victoria. Liczba mieszkańców Melbourne wynosi 4,9 miliona (2020 r.) i konkuruje o pierwsze miejsce z Sydney. Historyczny dworzec kolejowy Flinders Street – otwarty w 1854 roku i niegdyś najbardziej ruchliwy dworzec pasażerski na świecie – jest prawdopodobnie najbardziej kultowym budynkiem w centrum miasta. Mieszkańcy Melbourne są znani jako „Melburnians”, a samo miasto pierwotnie miało nosić nazwę „Batmania”, od nazwiska jednego z ojców założycieli, Johna Batmana. Strefa czasowa w Victorii i Melbourne to GMT +10.

Główny przemysł w Melbourne, sektor zatrudnienia z perspektywy studentów

W ciągu ostatnich 10 lat populacja Melbourne rosła szybciej niż jakiegokolwiek innego australijskiego miasta i w każdej chwili może wyprzedzić Sydney – największe miasto Australii. Ludność Melbourne liczy obecnie około pięciu milionów osób i stale rośnie. Gospodarka Wiktorii jest większa niż Singapur i Nowa Zelandia razem wzięte, a z perspektywy studenta daje wiele możliwości, szczególnie w dziedzinie biznesu, przemysłu kreatywnego i technologii cyfrowych.

Czy Melbourne to dobre miejsce do życia?

Melbourne zostało ocenione przez Economist Intelligence Unit jako najbardziej godne zamieszkania miasto na świecie przez siedem kolejnych lat. Dużą część tego statusu zawdzięcza swojej edukacji, infrastrukturze i opiece zdrowotnej. Miasto jest dobre do życia i również przyjemne do odwiedzenia.

Melbourne
Zakwaterowanie

Zakwaterowanie

Które z przedmieść Melbourne jest najlepsze do życia?

Mieszkańcy Melbourne są najszczęśliwszymi mieszkańcami tego stanu, wyprzedzając innych w rejonie Victorii. Najlepsze miejsca do życia dla uczniów, w bardziej przystępnych cenach znajdujących się w pobliżu szkół to Hawthorn, Hawthorn East, Doncaster, Camberwell, Glen Iris i wiele innych. Richmond powstało jako najlepsze do życia, pracy i zabawy przedmieście Melbourne wyprzedzając Hawthorn East, Hawthorn, Eltham, Moonee Ponds i Northcote. Wschód Melbourne wyróżnia się pod względem różnorodności demograficznej, obejmującej singli, studentów, emerytów i rodziny.

Ile kosztuje zakwaterowanie dla studentów w Melbourne? / Ile wynosi czynsz w Melbourne?

Przeciętnie można się spodziewać, że w Melbourne będziesz płacił od 150 do 450 dolarów tygodniowo, pamiętając, że może to nie obejmować mediów. Flatmates i Flatmate Finders to popularne portale, na których można znaleźć wspólne mieszkanie w Melbourne i niższe (200$) ceny wynajmu. Średnie koszty utrzymania na kampusie uniwersytetu w rejonie Melbourne wahają się między 665$ a 825$ tygodniowo (zwykle zawierają one wyżywienie). *

Wspólny pokójA$197 / tydzień
Pokój prywatnyA$230 / tydzień
Całe miejsceA$368 / tydzień
Czy uniwersytety i college’e w Melbourne mają akademiki?

Tak. Wiele uniwersytetów i instytutów zawodowych w Melbourne posiada mieszkania studenckie i akademiki zarówno na terenie kampusu jak i poza nim. Należy pamiętać, że większość miejsc zapełnia się na długo przed rozpoczęciem roku akademickiego. Do wyboru są uniwersyteckie miejsca zakwaterowania, znane jako University Accommodation, oraz tradycyjne mieszkania przy koledżu.

Jak znaleźć zakwaterowanie w Melbourne?
 • Flatmates.com.au
 • Gumtree.com.au
 • Hostelworld.com
 • Realestate.com.au
 • Domain.com.au
 • Reiwa.com.com.au
 • Różne grupy na Facebooku
Które zakwaterowanie mam wybrać? Kto zapewnia zakwaterowanie dla studentów zagranicznych?

Odchodząc od tradycyjnych norm kultur kampusowych, studenci uniwersytetów w Melbourne nie trzymają się zasady, że trzeba mieszkać w kampusie – ale większość instytucji w Melbourne oferuje taką opcję, zarówno dla międzynarodowych jak i lokalnych studentów.

Koszt życia

Jak drogie jest Melbourne? Czy Melbourne jest droższe od innych miast?

Melbourne uplasowało się na 99 miejscu wśród najdroższych miast na świecie pod względem kosztów relokacji zarówno dla studentów, singli jak i rodzin (Badanie kosztów utrzymania z 2020 roku). Obecnie Melbourne pozostaje tańsze niż Sydney, ale jest droższe niż Adelaide, Brisbane, Canberra i Perth.

Jakie są koszty utrzymania międzynarodowych studentów w Melbourne?

Koszty utrzymania w Melbourne dla studentów międzynarodowych zazwyczaj składają się z czynszu (na terenie kampusu lub poza nim), opłat szkolnych i innych ogólnych kosztów utrzymania. Chociaż Melbourne jest jednym z najdroższych miast w Australii, możesz znaleźć wiele dobrych ofert obiadowych, jak również promocji w supermarketach i sklepach detalicznych.

Studenci zagraniczni nie otrzymują niestety zniżek na transport publiczny, jednak zamieszkują na terenach rozrywkowych, więc nie potrzebują tyle jeździć.

Jakiej pensji potrzebujesz, aby mieszkać w Melbourne? Ile pieniędzy potrzebuję na początku pobytu w Melbourne?

Zaleca się, abyś po przyjeździe do Melbourne miał co najmniej 4000$ na osiedlenie się, a na pokrycie kosztów utrzymania minimum 600$ tygodniowo. Departament Spraw Wewnętrznych zaleca, aby student zagraniczny miał około 22 000 AU$ rocznie na pokrycie kosztów utrzymania. Dobrze jest pamiętać, że jest to ustalone jako wymóg pewnego stylu życia, który może się różnić i większość studentów nie wydaje tyle w ciągu jednego roku.

Ile kosztuje jedzenie w Melbourne?

Cena podstawowego jadłospisu, łącznie z napojem, w dzielnicy biznesowej w Melbourne wynosi około 15 AU$. Ceny w sklepach spożywczych są średnimi australijskimi cenami.

Koszt życia
Praca

Praca

W Melbourne znajduje się wiele firm australijskich i międzynarodowych. Jest tam wiele miejsc pracy dla międzynarodowych studentów, od kawiarni i barów po większe firmy i stanowiska kierownicze. Bycie kelnerem jest prawdopodobnie najbardziej popularną pracą studencką w Melbourne, ponieważ jest to praca społeczna, a godziny pracy są zazwyczaj dość elastyczne – idealne w czasie egzaminów i sesji, kiedy nie masz za dużo przestrzeni na spędzanie czasu poza biblioteką. Jako student zagraniczny możesz również założyć swoją własną firmę!

Jakiego rodzaju pracę mogę wykonywać w Melbourne jako student zagraniczny?
 • Biznes gastronomiczny i hotelarski
 • Personel handlu detalicznego i sklepu
 • Branża utrzymania czystości w biurach i handlu detalicznym
 • Zdrowie i opieka nad osobami starszymi
 • Myjnia samochodowa i przemysł samochodowy
 • Malarstwo i budownictwo
 • Różne prace biurowe
 • I wiele więcej!
Ile może zarobić student międzynarodowy w Melbourne?

Student na wizie studenckiej ma prawo do minimalnego wynagrodzenia w okresie nauki w wysokości $19.49 za godzinę lub $740.80 za 38-godzinny tydzień pracy (przed opodatkowaniem) za pracę zarówno na terenie kampusu jak i poza nim w pełnym wymiarze godzin. Średnia płaca jest zwykle wyższa, więc prawdopodobnie zarobi więcej.

Jak student zagraniczny może dostać pracę w Melbourne?

Studenci zagraniczni często pracują w dziale hotelarsko-gastronomicznym i przy opiece nad dziećmi, oraz w wielu innych zawodach. Ważne jest, aby szukać pracy w obszarze, w którym będziesz się uczyć. Praktyki są opcją zdobycia doświadczenia zawodowego i przyszłej płatnej pracy.

Czy trudno jest znaleźć pracę w Melbourne jako student zagraniczny?

Posiadanie pracy w niepełnym wymiarze godzin jest często istotną częścią studiów za granicą, a studenci międzynarodowi stanowią dużą część rynku pracy w Melbourne. Wiza studencka pozwala na pracę do 20 godzin tygodniowo. Upewnij się, że jesteś realistą co do pracy, i wybierz tą, która odpowiada twojemu poziomowi doświadczenia – ale postaraj się wybrać obszar, który pomoże Ci w karierze. Praca, która nie jest w Twojej dziedzinie, może nadal pomóc Ci w zdobyciu umiejętności, które będą dla przyszłego pracodawcy cenne i będą świetnie wyglądać w Twoim CV!

Jaka jest minimalna pensja w Australii?

Obecna minimalna płaca minimalna w Australii wynosi 740,80 dolarów tygodniowo, co odpowiada minimalnej stawce godzinowej 19,49 dolarów. Zazwyczaj jednak płaca ta jest wyższa w zależności od dziedziny pracy. Wielu pracodawców w hotelarstwie płaci również dodatkowo za nadgodziny, święta i dni wolne od pracy.

Transport

Dzięki wygodnemu transportowi publicznemu można bez problemu poruszać się po mieście. Komunikacja miejska – autobusy, pociągi, tramwaje oraz taksówki i usługi rideshare (Uber, Ola, Didi, Taxify i Sheba w Melbourne) są dobrą opcją dla Ciebie, jeśli nie chcesz się martwić o parkowanie. Godziny szczytu metra i sieci kolejowej w Melbourne są zazwyczaj między 6.30 a 15.30-18.30 w dni robocze.

Jak wygląda transport publiczny w Melbourne?

Sieć transportu publicznego w Melbourne rozciąga się od centrum miasta we wszystkich kierunkach, a pociągi, tramwaje i autobusy oferują kompleksowe usługi transportu publicznego. Istnieje również bezpłatny City Circle Tramwaj, który pomoże Ci w dotarciu do wszystkich głównych atrakcji miasta.

Czy transport publiczny w Melbourne jest bezpłatny?

Podróżowanie tramwajami w centrum Melbourne jest bezpłatne. Sprawdź mapę Free Tram Zone na stronie internetowej Victoria Public Transport, aby sprawdzić, czy Twoja podróż jest w tej strafie. Jeśli rozpoczynasz lub kończysz podróż poza Wolną Strefą Tramwajową, nadal wymagana jest ważna karta Myki.

Ile kosztuje transport publiczny w Melbourne?

Bilety dla dorosłych są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, a ceny biletów zaczynają się od 4,30$ za przejazd, z limitem 8,60$ dziennie. Podróżując poza godzinami szczytu można zaoszczędzić nawet do 30 %. Aby ominąć godziny szczytu najlepiej podróżować pomiędzy 9.00 a 16.00 i po 18.00 w dni powszednie (trzy strefy lub więcej), oraz w weekendy i święta państwowe.

Studenci zagraniczni korzystający ze stypendium Endeavour, stypendium Australian Awards lub międzynarodowego podyplomowego stypendium badawczego również kwalifikują się do uzyskania biletów ulgowych.

Jak korzystać z transportu publicznego w Melbourne?

Myki to bilet na podróż pociągiem, tramwajem i autobusem w Melbourne, V/Line między metropolią Melbourne a Eaglehawk/Epsom, Seymour, Traralgon, Waurn Ponds i Wendouree – lub autobusem w obrębie Geelong, Ballarat, Bendigo, Seymour i Latrobe Valley. Korzystanie z wyszukiwarki podróży lub Google maps to najprostsze sposoby na planowanie podróży środkami transportu publicznego w Melbourne.

Jaki jest najpopularniejszy środek transportu w Melbourne?

Transport publiczny, taki jak pociąg i autobusy, jest wygodny do przemieszcznia się w obrębie miasta, podczas wieczornych wyjazdów można również skorzystać z Ubera, Ola, Didi i Taxify.

Transport
Edukacja

Edukacja

W ostatnich latach ponad 200.000 studentów międzynarodowych ze 170 różnych krajów zapisało się na uniwersytety, Vocational Colleges lub English Schools w Wiktorii, co czyni z niej jeden z najpopularniejszych stanów do studiowania w Australii. W zeszłym roku w CBD w Melbourne mieszkało 19.511 studentów międzynarodowych, ponad dwukrotnie więcej niż gdziekolwiek indziej w Australii, łatwo więc poznać tutaj międzynarodowych przyjaciół!

Czy Melbourne jest dobre dla studentów międzynarodowych?

Melbourne jest najatrakcyjniejszym miejscem dla studentów z całego świata, ponieważ posiada najbardziej zróżnicowane społeczności studenckie i uniwersytety na świecie. QS World University Ranking w 2018 roku umieścił 6 na 10 uniwersytetów w Wiktorii wśród najlepszych uniwersytetów na całym świecie!

Jakie są najlepsze uniwersytety w Melbourne?

Najlepsze uczelnie w Melbourne to RMIT University , The University of Melbourne, Monash University, Deakin University, La Trobe University, Victoria University i Swinburne University of Technology. Istnieje również Torrens University, który jest naszym głównym partnerem i najczęściej wybieranym uniwersytetem przez studentów studiów w Australii.

Co mogę studiować w Melbourne?

W Melbourne odbywa się dużo kursów wysokiej jakości z różnych dziedzin np. biznesowych, muzyki, sportu, technologii i projektowania gier, architektury, ekonomii, zarządzania wydarzeniami, mediów internetowych, nauki, patologii mowy, geofizyki i terapii zajęciowej – i wiele innych – zarówno studiów licencjackich jak i podyplomowych*. Szczerze mówiąc, w Melbourne można studiować praktycznie wszystko na każdym poziomie! Istnieje również wiele różnych kursów języka angielskiego dla studentów zagranicznych, na których można się uczyć, aby przygotować się do studiów!

W Melbourne jest wiele uniwersytetów publicznych*, dziesiątki szkół językowych i setki szkół zawodowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Jak dobra jest edukacja w Australii?

Indeks Edukacyjny, opublikowany wraz z indeksem rozwoju społecznego ONZ w 2018 roku, na podstawie danych z 2017 roku, wymienił Australię na drugim miejscu na świecie! Australia jest również światowym liderem edukacji dla międzynarodowych studentów – jest na trzecim miejscu po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Pogoda

Jaki jest najcieplejszy / najzimniejszy miesiąc w roku w Melbourne?

Najcieplejszym miesiącem w Melbourne jest styczeń ze średnią temperaturą maksymalną 27°C, a najzimniejszym miesiącem w Melbourne jest lipiec ze średnią temperaturą maksymalną 14°C.

Podobnie jak w pozostałej części Australii, lato przypada na okres od grudnia do lutego, a zima na czerwiec i sierpień.

Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Melbourne?

Najlepszy czas na wizytę w Melbourne to okres od marca do maja oraz od września do listopada, kiedy to Melbourne ma umiarkowane temperatury i tłumy turystów, a także niższe ceny biletów lotniczych.

Czy w Melbourne pada dużo deszczu?

W Melbourne pada dużo, a średnie opady deszczu wynoszą 650 milimetrów rocznie. Rozkłada się on średnio na 150,6 dni.

What are the seasons in Sydney?
 • Lato: od grudnia do lutego
 • Jesień: od marca do maja
 • Zima: od czerwca do sierpnia
 • Wiosna: od września do listopada

Pogoda
Kultura

Kultura

Melbourne gości i wspiera wiele instytucji kulturalnych, takich jak muzea, galerie, imprezy, festiwale, street art, muzyka popularna, muzyka na żywo, film, niezależna muzyka i rozmowy literackie, niezależny film i moda. Kultura Melbourne jest bardzo żywiołowa i żywa. Miasto, które inspiruje, jest tyglem kreatywności wyrażonej w sztuce, wzornictwie, modzie i wydarzeniach. Od przedstawień teatralnych i muzyki na żywo po kluby komediowe i pokazy mody, Victoria celebruje kulturę artystyczną, i jest zawsze gotowa do odkrywania nowych rzeczy.

Czy Melbourne jest miastem międzynarodowym?

Melbourne jest miastem międzynarodowym, które jest uważane powszechnie za jedno z najlepszych miejsc do życia, pracy i prowadzenia biznesu na świecie. Melbourne jest zdecydowanie potęgą gospodarczą, a Economist Intelligence Unit od lat określa je mianem najbardziej godnego uwagi miasta na świecie.

Jakie są 5 interesujących faktów na temat Melbourne?
 • Według RSPCA, Melbourne jest oficjalnie lisią stolicą świata, przypada tu od 6 do 23 lisów na kilometr kwadratowy w obszarze miejskim miasta. Pomimo tych liczb, nadal dość rzadko można je zobaczyć!
 • System tramwajów w Melbourne jest największy poza Europą i czwarty co do wielkości na świecie, rozciąga się na 244 km torów i posiada 450 tramwajów.
 • 38 procent mieszkańców Melbourne urodziło się za granicą.
 • Melbourne było stolicą Australii przez 26 lat pomiędzy 1901 a 1927 rokiem, zanim stolica przeniosła się do Canberry.
 • Melbourne posiada największą liczbę kawiarni i restauracji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.
Z czego słynie Melbourne?

Do najbardziej znanych atrakcji należą dworzec kolejowy Flinders Street, Queen Victoria Market, National Gallery of Victoria, Królewskie Ogrody Botaniczne Victoria i Eureka Tower. Inne atrakcje to sztuka uliczna w całym mieście.

Z jakiego jedzenia słynie Melbourne?

Kultowymi i popularnymi australijskimi potrawami w Melbourne są pieczeń jagnięca, kurczak parmeński oraz kalmary solone i pieprzowe, ale od kiedy tysiące uchodźców osiedliło się w Melbourne po wojnie w Wietnamie, jednym z najpopularniejszych dań w Melbourne jest, w rzeczy samej, Banh mi. W Melbourne znajduje się mnóstwo niesamowitych wietnamskich restauracji, ale także klimatycznych kawiarni.

Lifestyle

Dlaczego Melbourne jest miastem, w którym dobrze jest żyć?

Spójne i stabilne społeczeństwo, opieka zdrowotna, edukacja i światowej klasy infrastruktura sprawiają, że Melbourne jest wspaniałym miastem, w którym wspaniale jest żyć i pracować.

Czy w Melbourne jest wiele klubów i restauracji?

Życie nocne i restauracje w Melbourne i w ogóle w Australii są dobre. W Melbourne znajduje się wiele różnych rodzajów kawiarni – Melbourne również z tego słynie – bary na dachu, restauracje i browary.

Jak spędzać wolny czas w Melbourne?

W Melbourne ma tak wiele rzeczy do zrobienia, które nic nie kosztują. Jest powód, dla którego Melbourne jest konsekwentnie wybierane jako najbardziej godne życia miasto na świecie i uważamy, że zależy to od ilości rzeczy, które można robić za darmo. Poznasz tu galerie, muzykę, ogrody, plaże i wiele innych. Melbourne jest również tętniącym życiem miastem sztuki ulicznej. Jest to jedna z najbardziej kultowych rzeczy w mieście, poza słynną kawą melbourneńską. Zacznij od Hosier Lane, miejsca, które umieściło sztukę uliczną Melbourne na mapie i ciesz się zawrotną gamą kolorów i kształtów. Na pewno znajdziesz tam kilka wyjątkowych dzieł sztuki.

Co mogę zrobić w Melbourne w nocy?

Melbourne to tętniące życiem miasto z wieloma teatrami, barami na dachu oraz festiwalami i wielokrotnie nagradzanymi lokalami gastronomicznymi. Aby podziwiać słynny festiwal świateł zjedz kolację na rejsie w historycznej restauracji w tramwaju wodnym, udaj się na Eureka Skydeck lub przejedź się na Melbourne Star Observation Wheel. Jeśli jest to rozrywka na żywo, możesz obejrzeć magiczny pokaz, odwiedzić Comic Lounge lub obejrzeć kolację i pokaz świateł Sovereign Hill. Nocne atrakcje Melbourne są różnorodne, można przyłączyć się do wycieczki po nawiedzonych miejscach miasta, można być świadkiem niesamowitej nocnej dzikiej przyrody lub skosztować posiłku i napojów w wyjątkowym otoczeniu.

Lifestyle