Sydney

SYDNEY

Sydney jest największy miastem Australii położonym w Nowej Południowej Walii. Populacja Sydney wynosi około 5 milionów mieszkańców (2020) i konkuruje o pierwsze miejsce z Melbourne. Słynna Sydney Opera House jest prawdopodobnie najbardziej kultowym budynkiem w centrum miasta – a także tym, z czego Sydney jest najbardziej znane. Mieszkańcy Sydney są znani jako Sydneysiders, a średnia wieku to 36 lat, więc jest to idealne miejsce, żeby tu mieszkać jako student! Strefa czasowa w New South Wales i Sydney to GMT +10.

Główny przemysł w Nowej Południowej Walii, sektor zatrudnienia z perspektywy studenta

Gospodarka Nowej Południowej Walii stanowi znaczącą część australijskiej gospodarki, wartą 33,0% australijskiego PKB. Samo Sydney stanowi prawie jedną czwartą PKB Australii. NSW posiada największy przemysł wytwórczy w Australii: głównymi gałęziami przemysłu są różne rodzaje usług, górnictwo, sprzęt przemysłowy i transportowy, przetwórstwo żywności, przemysł chemiczny i stalowy. W Sydney znajduje się siedziba główna ponad połowy z 100 największych firm w Australii, a w NSW znajduje się również ponad 65% wszystkich regionalnych central Azji i Pacyfiku zlokalizowanych w Australii, to jest ponad 600 firm..

Czy Sydney to dobre miejsce do życia?

Większe niż Melbourne i mniej odległe niż Perth, Sydney ma do zaoferowania wszystko, niezależnie od tego czy jesteś młodym, samotnym profesjonalistą myślącym o przeprowadzce, czy rodziną, która zdecydowała, że Australia ma jej ogólne wiele do zaoferowania. Sydney i NSW oferują światowej klasy jakość życia: Sydney pokonuje nawet wyrafinowane i znane miasta, takie jak Luksemburg, Berno, Ottawa i Montreal, które znalazły się w pierwszej trzydziestce, ale nie są w stanie pokonać Sydney pod względem jakości życia i stabilności ekonomicznej. Jeśli chodzi o rodziny, Sydney jest wspaniałym miejscem do wychowywania dzieci, z jego wspaniałym klimatem, plażami, parkami i dobrym systemem edukacji.

SYDNEY
SYDNEY

Zakwaterowanie

Które z przedmieść Sydney jest najlepsze do życia?

Według Urban Living Index, Crows Nest jest najbardziej przyjaznym miejscem do życia w Sydney. Inne przedmieścia, które uzyskały wysokie oceny to North Sydney, Lavender Bay, Neutral Bay, Kirribilli, jak również Manly i Fairlight. Przedmieścia, takie jak Manly i Warringah – które znajdują się w pobliżu północnych plaż – są bardzo popularne wśród rodzin emigrantów. Obszary te posiadają kilka doskonałych szkół prywatnych i publicznych.

Ile kosztuje zakwaterowanie dla studentów w Sydney? / Ile wynosi czynsz w Sydney?

Można się spodziewać, że w Sydney przeciętnie zapłacisz od 250 do 750 dolarów za czynsz tygodniowo, pamiętając, że nie obejmuje to opłat za media. Flatmates i Flatmate Finders są popularnymi miejscami do znalezienia wspólnego zakwaterowania w Sydney i pomogą Ci znaleźć niższe (250 dolarów) ceny wynajmu. Średni koszt życia na kampusie na uniwersytecie w rejonie Sydney waha się między 665 a 1000 dolarów tygodniowo (zwykle obejmuje też jedzenie).

Pokój wspólnyA$227 / tydzień
Pokój prywatnyA$250 / tydzień
Całe miejsceA$368 / tydzień
Czy uniwersytety i college’e w Sydney mają akademiki?

Tak. Uniwersytety i instytuty zawodowe w Sydney mają wiele różnych mieszkań studenckich i akademików zarówno na terenie kampusu, jak i poza nim, ale należy mieć świadomość – większość miejsc jest zapełniona na długo przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Jak znaleźć zakwaterowanie w Sydney?
 • Flatmates.com.au
 • Gumtree.com.au
 • Hostelworld.com
 • Realestate.com.au
 • Domain.com.au
 • Reiwa.com.au
 • Different Facebook groups
Które zakwaterowanie mam wybrać? Kto zapewnia zakwaterowanie dla studentów zagranicznych?

Odchodząc od tradycyjnych norm kultury kampusowej, studenci tutejszych uniwersytetów w Sydney nie trzymają się zasady, że wszyscy muszą żyć na terenie kampusu – jedak większość instytucji w Sydney oferuje taką możliwość. Zaspokaja to potrzeby zarówno studentów międzynarodowych, jak i lokalnych.

Koszt życia

Jak drogie jest Sydney? Czy Sydney jest droższe od innych miast?

Sydney znalazło się na 11. miejscu wśród najdroższych miast świata pod względem kosztów przeprowadzki, zarówno dla studentów, singli jak i dla rodzin. Sydney pozostaje najdroższym australijskim miastem do zamieszkania, ale nadal wielu twierdzi, że jest to zdecydowanie najlepsze miejsce do zamieszkania.

Jakie są koszty utrzymania studentów międzynarodowych w Sydney?
 • Koszty utrzymania w Sydney dla studentów międzynarodowych zazwyczaj składają się z czynszu (na kampusie lub poza nim), opłat szkolnych i innych ogólnych kosztów życia. Chociaż Sydney jest najdroższym miastem w Australii, można tam znaleźć wiele ofert obiadowych, a także promocji w supermarketach i sklepach detalicznych.
 • Studenci zagraniczni nie dostają niestety zniżek na transport publiczny, ale mieszkają w obszarach rozrywkowych dlatego nie przemieszają się tak często.
Jakiej pensji potrzebujesz, aby mieszkać w Sydney? Ile pieniędzy potrzebuję na początku w Sydney?

Zaleca się, abyś po przyjeździe do Sydney miał co najmniej A$4000*, aby się tam osiedlić, i przeznaczyć minimum A$600 tygodniowo na pokrycie kosztów utrzymania w Sydney.

*Zależy od twojego czynszu i stylu życia.

Ile kosztuje jedzenie w Sydney?

Cena podstawowego jadłospisu, w tym napoju, w dzielnicy biznesowej w Sydney wynosi około 20 AU$. Ceny w sklepach spożywczych to średnie australijskie ceny.

Koszt życia
Praca

Praca

Większość największych firm w Australii znajduje się w Sydney City. W Sydney jest wiele różnych miejsc pracy dostępnych dla międzynarodowych studentów, od kawiarni i barów po większe firmy i stanowiska kierownicze.

Jako student i student zagraniczny możesz również założyć swoją własną firmę.

Jakiego rodzaju pracę mogę wykonywać w Sydney jako student zagraniczny?
 • Biznes gastronomiczny i hotelarski
 • Personel handlu detalicznego i hurtowego
 • Branża utrzymania czystości w biurach i handlu detalicznym
 • Zdrowie i opieka nad osobami starszymi
 • Myjnia samochodowa i przemysł samochodowy
 • Malarstwo i budownictwo
 • Różne prace biurowe
 • I wiele więcej!
Ile może zarobić międzynarodowy student w Sydney?

Student na wizie studenckiej ma prawo do minimalnego wynagrodzenia w wysokości $19.49 za godzinę lub $740.80 za 38-godzinny tydzień pracy (przed opodatkowaniem) za pracę zarówno na terenie kampusu jak i poza nim w okresie nauki w pełnym wymiarze godzin. Średnia płaca jest zwykle wyższa, więc prawdopodobnie zarobi więcej.

Jak zagraniczny student może dostać pracę w Sydney?

Studenci zagraniczni często pracują w dziale hotelarsko-gastronomicznym i przy opiece nad dziećmi, jednak studenci pracują w wielu różnych zawodach. Ważne jest, aby szukać pracy w obszarze, w którym będziesz się uczyć, dlatego też praktyki są opcją zdobycia doświadczenia zawodowego i przyszłej płatnej pracy.

Czy trudno jest znaleźć pracę w Sydney jako student zagraniczny?

Posiadanie pracy w niepełnym wymiarze godzin jest często istotną częścią studiów za granicą, a studenci międzynarodowi stanowią dużą część rynku pracy w Sydney. Wiza studencka pozwala na pracę do 20 godzin tygodniowo. Upewnij się, że jesteś realistą co do pracy, którą możesz podjąć na swoim poziomie doświadczenia – ale postaraj się wybrać obszar, który pomoże Ci w karierze. Praca, która nie jest w Twojej dziedzinie, może nadal pomóc Ci w zdobyciu umiejętności, które będą cenne i świetnie będą wyglądać w Twoim CV!

Jaka jest minimalna pensja w Australii?

Obecna minimalna płaca minimalna w Australii wynosi 740,80 dolarów tygodniowo, co odpowiada minimalnej stawce godzinowej 19,49 dolarów. Zazwyczaj jednak płaca ta jest wyższa w zależności od dziedziny pracy.

Transport

Dzięki wygodnemu transportowi publicznemu można bez problemu poruszać się po miejscu. Publiczne autobusy, pociągi, tramwaje, taksówki i usługi rideshare (Uber, Ola, Didi i Taxify w Sydney) są opcjami dla Ciebie, jeśli nie chcesz martwić się o parkowanie. Godziny szczytu sieci metra / pociągu w Sydney są zazwyczaj między 6.30 rano – 10 rano i 15.00 – 19.00.

Jak wygląda transport publiczny w Sydney?

Transport publiczny w Sydney posiada pociągi, kolejkę miejską, autobusy i promy. Prywatnie obsługiwane lekkie linie kolejowe, połączenia z lotniskami, autobusy turystyczne i taksówki uzupełniają sieć publiczną. Planowanie podróży jest łatwe dzięki mapom Google lub transportowi publicznemu obsługującemu aplikację Opal.

Czy transport publiczny w Sydney jest bezpłatny?

Bezpłatny autobus wahadłowy z centrum miasta (trasa 555) kursuje co 10 minut na trasie z Central Station do Circular Quay, wzdłuż George Street, łącząc wiele atrakcji Sydney. Autobus kursuje od 9:00 do 15:30 w dni powszednie (do 21:00 w czwartkowe wieczory) i od 9:30 do 18:00 w weekendy.

Ile kosztuje transport publiczny w Sydney?

Bilety dla osób dorosłych są przeznaczone dla wszystkich powyżej 16 roku życia, a ceny biletów zaczynają się od 3,61$. Otrzymasz 30% zniżki na przejazd metrem/pociągiem, autobusem i koleją lekką podczas podróży w weekendy, święta i poza godzinami szczytu (umieszczając cenę od 3,61$ do 2,52$). Studenci zagraniczni mają prawo do taryfy ulgowej tylko wtedy, gdy ich studia są w pełni finansowane przez określone stypendia rządu australijskiego. Studenci zagraniczni na Endeavour Scholarship, Australian Awards Scholarship lub International Postgraduate Research Scholarship, są również uprawnieni do korzystania ze stawek ulgowych.

Jak korzystać z transportu publicznego w Sydney?

Aplikacja Opal lub mapy Google to najprostsze sposoby na planowanie podróży środkami transportu publicznego w Sydney.

Jaki jest najpopularniejszy środek transportu w Sydney?

Transport publiczny, taki jak pociąg i autobusy, jest najlepszy w obrębie miasta, podczas wieczornych wypadów można również skorzystać z Uber, Ola, Didi oraz Taxify.

Transport
Edukacja

Edukacja

Każdego roku (od 2015 r.) ponad 100.000 międzynarodowych studentów zaczyna studia na uniwersytecie, Vocational College lub English School w NSW, co czyni go najbardziej popularnym stanem do studiowania w Australii. Większość dostawców usług edukacyjnych znajduje się w Sydney, dlatego większość studentów wybiera stolicę stanu.

Czy Sydney jest dobre dla międzynarodowych studentów?

Nawet w światowych rankingach, wiele z uniwersytetów w Sydney znajduje się w pierwszej dziesiątce. Wielu międzynarodowych studentów chce studiować w Sydney ze względu na ich dobrą reputację oraz wspaniałą pogodę. Możesz mieć wiele aktywności na świeżym powietrzu – jazdę na rowerze, zwiedzanie centrum miasta, naukę surfowania w Manly lub Bondi Beach, czy wędrówki w Błękitnych Górach oraz wiele innych.

Jakie są najlepsze uniwersytety w Sydney?

Najlepszych 10 uniwersytetów w Sydney to The University of Sydney (USYD), University of New South Wales (UNSW), University of Technology Sydney (UTS), Macquarie University, Western Sydney University, The University of Notre Dame, Australian Film, Television and Radio School (AFTRS), National Institute of Dramatic Art (NIDA), National Art School (NAS) i Whitehouse Institute of Design.

Co mogę studiować w Sydney?

W Sydney znajduje się znaczna liczba wysokiej jakości kursów, w wielu różnych dziedzinach, np. biznesu, sportu, technologii i projektowania gier, architektury, ekonomii, zarządzania wydarzeniami, mediów internetowych, nauki, patologii mowy, geofizyki i terapii zajęciowej – i wielu innych – zarówno dla studiów licencjackich, jak i podyplomowych. Szczerze mówiąc, w Sydney można studiować praktycznie wszystko na każdym poziomie! Istnieje również wiele różnych kursów języka angielskiego dla studentów międzynarodowych, gdzie możesz podnieść swój języka angielskiego!

W Sydney jest 35 uniwersytetów i jeszcze więcej Vocational Colleges i Szkół Angielskich, więc każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak dobra jest edukacja w Australii?

Indeks Edukacyjny, opublikowany wraz z Indeksem Rozwoju Społecznego ONZ w 2018 roku, na podstawie danych z 2017 roku, wymienił Australię na drugim miejscu na świecie! Australia przoduje również w edukacji pod względem liczby studentów międzynarodowych – i po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zajmuje trzecie miejsce w rankingu międzynarodowej edukacji.

Pogoda

Jaki jest najcieplejszy / najzimniejszy miesiąc w roku w Sydney?

Latem temperatura wynosi średnio od 26 do nawet ponad 40 stopni w najcieplejsze dni, a w zimowe dni i noce spada do 6-17 stopni. Najwięcej opadów jest w czerwcu, a najbardziej wietrzny jest styczeń.

(Podobnie jak w pozostałych częściach Australii, lato jest od grudnia do lutego, a zima od czerwca do sierpnia).

Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Sydney?

Sydney i Nowa Południowa Walia mają to, co najlepsze z obu światów, jeśli chodzi o słoneczną i deszczową pogodę. Ciepłe lato i odpowiednia ilość wilgoci jesienią i zimą, Sydney ma fantastyczny klimat o każdej porze roku. Jeśli chcesz pominąć opady deszczu, wrzesień jest zazwyczaj najsuchszym miesiącem.

Czy w Sydney pada dużo deszczu?

W Sydney pada przez cały rok. W rzeczywistości średnia liczba dni z deszczem wynosi 143,7. Nie ma prawdziwej pory deszczowej, ale wrzesień i październik to miesiące z najmniejszą ilością deszczu – wrzesień jest najsuchszy.

What are the seasons in Sydney?
 • Lato: od grudnia do lutego
 • Jesień: od marca do maja
 • Zima: od czerwca do sierpnia
 • Wiosna: od września do listopada

Pogoda
Kultura

Kultura

Sydney podchodzi do sztuki teatralnej bardzo poważnie i jest znany z miłości do wszystkich rzeczy związanych z przedstawieniami. Od maleńkich, nastrojowych klubów teatralnych i przedstawień na obrzeżach, po spektakularne drag show i kabarety, wszędzie jest mnóstwo teatru. Teatr Stanowy i Opera w Sydney goszczą regularnie światowej klasy artystów i nigdy nie brakuje czegoś niesamowitego do obejrzenia. Pełno tu muzeów i punktów informacyjnych dla zwiedzających, jest mnóstwo okazji, aby dowiedzieć się więcej o przeszłości miasta, a także wiele zorganizowanych i pouczających spacerów historycznych, w których można uczestniczyć.

Czy Sydney jest miastem międzynarodowym?

Sydney od dawna było atrakcyjne dla imigrantów, którzy się tu osiedlali i dziś tworzą barwną wielokulturowość i dodają cudownego bogactwa dla miasta. Żywność wszystkich narodowości jest dostępna w wielu wysokiej jakości restauracjach, które rozwijają się w Sydney. Chińska dzielnica w Sydney ma długą i fascynującą historię i dzisiaj jest tętniącym życiem centrum handlowym, kuchni i doświadczeń kulturalnych. Jest również gospodarzem jednego z największych chińskich festiwali noworocznych na świecie.

5 interesujących faktów na temat Sydney
 • Oprócz angielskiego chiński i arabski są bardzo popularnymi językami używanymi w Sydney.
 • Ponad połowa z 100 najlepszych firm w Australii ma swoją siedzibę w Sydney.
 • Architekt Opery w Sydney wygrał tylko 5000 dolarów za projekt znanego na całym świecie budynku.
 • Znany na całym świecie most Sydney Harbour Bridge nazywany jest „The Coat Hanger”. Jest to najwyższy stalowy most łukowy i najszerszy na świecie most o dużej rozpiętości przęseł.
 • Podobnie jak w USA, Sydney (i reszta Australii) nazywa najpopularniejszą na świecie grę spotową, piłkę nożną- soccer. Australia jest jednym z niewielu miejsc na świecie, które nazywa piłkę nożną (ang.football) – soccer. Australijska drużyna narodowa nazywa się Socceroos.
Z czego słynie Sydney?

Najbardziej znane atrakcje to Opera w Sydney i Sydney Harbour Bridge. Inne atrakcje to Sydney Mardi Gras, Royal Botanical Gardens, Luna Park, plaże, Blue Mountains i Sydney Tower.

Co sprawia, że Sydney słynie ze swojego jedzenia?

Sydneysiders są bardzo wymagjący jeśli chodzi o jedzenie, a ogromna różnorodność kulinarna odzwierciedla różnorodność kulturową miasta. Niezależnie od tego, czy szukasz kawiarni na lunch, aby świętować wieczór z przyjaciółmi, spróbować jedzenia u Wietnamczyków czy angielskiego pubu, czy polskiej kuchni, żeby złagodzić tęsknotę za domem, nie zawiedziesz się.

Lifestyle

Dlaczego Sydney jest dobrym miejscem do życia?

NSW i Sydney może być najdoskonalszym miejscem do wychowywania rodziny w tolerancyjnym i przyjaznym, czystym środowisku, ze świetnymi szkołami, pogodą, plażami, stylem życia na świeżym powietrzu. Jest bezpieczne i łączy w sobie wszystkimi zalety życia w kosmopolitycznym mieście.

Czy w Sydney jest wiele klubów i restauracji?

Życie nocne i restauracje w Sydney i w ogóle w Australii są dobre. W Sydney jest wiele różnych rodzajów kawiarni, barów na dachu, restauracji i browarów.

Jak spędzać swój wolny czas w Sydney?

Rynki w Sydney słyną z pięknych ręcznie robionych przedmiotów; od biżuterii i mody po zabawki i ubrania dla dzieci, zawsze coś się dzieje. Dodajmy do tego dźwięki muzyki na żywo i doskonałe uliczne jedzenie, a możesz spędzić wspaniały dzień na zakupach. Oszałamiające wyspy wokół Parku Narodowego Sydney Harbour tworzą wspaniałe miejsca, które można odwiedzić na jeden dzień lub dłużej, a ponadto w Królewskim Parku Narodowym jest możliwość spacerowania po buszu. Nie zapomnij o wspaniałym Parku Narodowym Blue Mountains! Możesz cieszyć się tam pełnią wrażeń na kempingu, spać pod gwiazdami i obserwować niesamowitą przyrodę. Prawdopodobnie zajęłoby to całe życie, żeby zwiedzić wszystkie piękne miejsca w tej części świata!

Co mogę robić w Sydney w nocy?

Życie nocne w Sydney zawsze było dużą częścią historii miasta, również dziś kluby, bary i kawiarnie nadal słyną z doskonałej muzyki i najnowocześniejszych mikserów. Ale nie wszystko miejsca są modne i gwarne; znajdziesz tu wiele bardziej tradycyjnych pubów i restauracji dla tych, którzy wolą spokojne życie!

Lifestyle