Praca w Australii

Zagraniczni studenci często znajdują pierwszą pracę już kilka tygodni po przyjeździe. Mimo, że Australia posiada silną gospodarkę oraz oferuje dobre warunki pracy, ważniejsze stanowiska wymagają dobrej znajomości języka angielskiego oraz wcześniejszego doświadczenia w danej dziedzinie. Termin ważności wizy studenckiej zależy od przedmiotu studiów bądź kursu i jest to zazwyczaj okres całego kursu plus jeden lub dwa miesiące po jego zakończeniu. Wiza studencka do Australii pozwala pracować do 40 godzin w okresie dwóch tygodni (czyli w praktyce 20 godzin na tydzień) w trakcie trwania nauki, i nieograniczoną ilość godzin, podczas każdej przerwy od nauki w trakcie trwania kursu.

UPDATE: Obecnie ze względu na duże zapotrzebowanie na australijskim rynku pracy, limit godzin pracy został zniesiony.

Najlepszym sposobem na znalezienie pracy jest bycie proaktywnym, korzystanie z lokalnych i międzynarodowych portali z ofertami pracy oraz budowanie swojej sieci kontaktów. Ze względu na bardzo otwarte i przyjazne nastawienie, większość mieszkańców Australii będzie bardzo pomocnych w poszukiwaniu pracy. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie się z pracodawcą bezpośrednio, zwłaszcza w niektórych rodzajach pracy, jak na przykład w hotelarstwie czy gastronomii.

Większość studentów po przyjeździe do Australii znajduje pracę w jednej z branż takich jak:

  • gastronomiczna (kawiarnie, bary i restauracje)
  • handel detaliczny (supermarkety, handlowe i sklepy odzieżowe)
  • turystyka (hotele i motele)
  • sprzedaż
  • administracja
  • sprzątanie
  • lub prace budowlane i rolne (hodowla i zbieranie owoców)

Wynagrodzenie za godzinę pracy w Australii: 

🔸 waiter – $21-$30 (plus tips)

🔸 cleaning – $21-$29

🔸 kitchen hand – $21-$30

🔸 au pair / elderly care – $21-$30

🔸 chef – $21-$30

🔸 personal trainer – $23-$62

🔸 lifeguard – $21-$40

🔸 painter – $21-$39

W celu rozpoczęcia pracy potrzebne będzie konto w banku, TFN (numer podatkowy) oraz CV w języku angielskim (nazywane Resume). Bardzo ważne jest, aby mieć świadomość, że większość pracodawców bardziej doceni doświadczenie kandydata niż uzyskane certyfikaty i dyplomy z zagranicy. Zgodnie z wytycznymi wizy studenckiej pracę można podjąć, gdy rozpoczną się zajęcia na kursie bądź uczelni.


Według oficjalnych stron rządowych płaca minimalna w Australii to 640,90 dolarów tygodniowo, lub 16,87 dolarów za godzinę.

Najpopularniejsze strony do szukania pracy to: