Edukacja w Australii

W Australii znajduje się ponad ponad 1200 instytucji edukacyjnych, które oferują ponad 22000 kursów. Samych szkół w Nowej Południowej Walii jest około 300. Można zapisać się na studia wyższe, kursy językowe, czy kursy zawodowe (VET), oczywiście wszystko w języku angielskim. Student międzynarodowy przyjeżdżający na wizie studenckiej, musi wybrać taką szkołę, kurs bądź inną placówkę, która jest zarejestrowana w tzw. CRICOS (Commonwealth Register of Institutions and Courses for Overseas Students) – czyli w rejestrze instytucji i kursów dla studentów spoza Australii. Jedynie nauka na takim kursie uprawnia do otrzymania właściwej wizy. Australia Study oczywiście pomoże wybrać odpowiedni college, kurs lub szkołę zarejestrowaną w CRICOS.

Edukacja szkolna

Dowiedz się więcej

Kursy języka angielskiego

Dowiedz się więcej

Kształcenie i kursy zawodowe

Dowiedz się więcej

Studia wyższe

Dowiedz się więcej

Edukacja Szkolna w Australii

Zasadniczy system szkolnictwa w Australii to w zasadzie dwa poziomy: szkoła podstawowa i średnia. Szkoła podstawowa jest obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 15. Po jej ukończeniu uczniowie mogą kontynuować naukę w szkole średniej. Następnie rozpocząć pracę lub zapisać się na kursy zawodowe.

Kursy języka angielskiego w Australii

Kursy języka angielskiego są wybierane z bardzo różnych powodów, takich jak doskonalenie czy nauka języka, podróż i zwiedzanie Australii, imigracja lub z powodów czysto biznesowych. Kursy języka angielskiego mogą być również organizowane na niektórych uczelniach i instytucjach TAFE.

Więcej o kursach angielskiego znajdziesz tutaj.

Kształcenie i szkolenia zawodowe w Australii

  • VET

Kursy zawodowe (nazywane VET) są oparte na rozwijaniu konkretnych, praktycznych umiejętności i związane są z daną branżą. Ich celem jest przekazanie studentom użytecznej wiedzy i dobrych praktyk w wybranej dziedzinie. Naukę na takim kursie można podjąć w szkołach TAFE lub na bardzo licznych i popularnych w Australii prywatnych uczelniach. Innymi słowy, kierunki zawodowe (VET) pozwalają studentom na zdobycie kwalifikacji niezbędnych dla różnych rodzajów pracy, a także dają im możliwość nabycia cennych umiejętności, które pomogą im w przyszłej karierze.

  • TAFE

Skrót TAFE dotyczy wykształcenia technicznego (Technical and Further Education). TAFE to instytucja publiczna, która w Australii oferuje największy zakres kształcenia i szkolenia zawodowego. Kursy TAFE obejmują biznes, finanse, hotelarstwo i turystykę, a także budownictwo, inżynierię, sztuki wizualne, technologie informatyczne i prace społeczne. Innymi słowy, TAFE to trafny wybór dla kogoś, kto chce dalej inwestować w swoją edukację. Jest to również dobra opcja, jeśli ktoś szuka kwalifikacji oraz umiejętności niezbędnych do znalezienia pierwszej pracy i budowania swojej kariery.

  • CERTYFIKAT III I IV

Bardzo popularne, szczególnie wśród studentów międzynarodowych są kursy zawodowe na poziomie Certyfikat III i Certyfikat IV. Większość studentów decyduje się rozpocząć od Certyfikatu III, a później kontynuuje naukę na Certificate IV i dalej na wyższych poziomach: Diploma i Advanced Diploma. Certyfikat IV jest powszechnie akceptowany przez uniwersytety i zaliczany jako sześć do dwunastu miesięcy nauki na licencjacie. Powyższe certyfikaty zapewniają szkolenia w zakresie zaawansowanych umiejętności i wiedzy oraz pozwalają na podjęcie pracy w Australii.

  • DYPLOM

Kursy Diploma i Advanced Diploma mogą trwać od jednego do trzech lat i są zazwyczaj równoważne z jednym bądź dwoma latami studiów na poziomie uniwersyteckim. Dyplom dotyczy przeważnie kierunków bardziej praktycznych i jest oferowany przez publiczne i prywatne instytucje. Większość studentów decyduje się na ten kurs, jako rozwój własnego wykształcenia w danej dziedzinie.

Więcej informacji o kursach VET znajdziesz tutaj.

Studia wyższe w Australii

Uniwersytety to najwyższy poziom edukacji w Australii. Istnieją dwa podstawowe stopnie: studia licencjackie (Bachelor Degree) oraz studia na poziomie magisterskim (Graduate Certificate, Dyplom, Masters, PhD). Australia posiada 41 uniwersytetów, z których 38 jest finansowanych przez rząd a 3 ze środków prywatnych.

Studenci w Australii często zapisują się na studia licencjackie w systemie podwójnym lub połączonym otrzymując dwa stopnie licencjackie. Najczęściej wybierane kierunki to: sztuka, handel, prawo i nauki ścisłe. Studia za granicą oferują szeroki zakres kursów, od gospodarki i handlu, inżynierii, nauk humanistycznych i prawa, aż do nauk medycznych. Instytucje australijskie plasują się wysoko na liście wśród najlepszych uniwersytetów na świecie, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii i technologii, medycyny, nauk o środowisku oraz rachunkowości i finansów.