Kursy zawodowe

Kursy szkolenia zawodowego w Australii dla międzynarodowych studentów

Kursy zawodowe w Australii, zwane VET (Vocational Education and Training), to system edukacji zawodowej, który koncentruje się na praktycznym przygotowaniu studentów do pracy w wybranych przez nich zawodach. Dzięki takiej edukacji będziesz gotowy do wejścia na rynek pracy z odpowiednim przygotowaniem, umiejętnościami i wiedzą. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć nową karierę zawodową w wybranym zawodzie, podnieść swoje kwalifikacje lub wrócić na rynek pracy po długiej przerwie.

Ze względu na fakt, że szkolenie kwalifikacyjne w Australii jest często obowiązkowe, szkolenie VET jest świetną opcją dla międzynarodowych studentów, aby szybko rozpocząć pracę.

Szkolenia VET są oferowane przez akredytowane australijskie instytucje edukacyjne, takie jak Instytuty Techniczne i Doskonalenia Zawodowego (Technical and Further Education – TAFE) oraz prywatne szkoły wyższe. Ponadto niektóre uczelnie oferują kursy szkolenia zawodowego w uzupełnieniu do kursów szkolnictwa wyższego.

AUSTRALIJSKIE POZIOMY KWALIFIKACJI

W Australii dostępne są tysiące kursów kształcenia zawodowego. Są one podzielone na poziomy, ukończenie jednego odblokowuje następny poziom. Jednak Twoja przygoda z edukacją w Australii nie zawsze musi zaczynać się od Certificate I, to raczej zależy od Twojego wcześniejszego wykształcenia i kwalifikacji. Możesz wybrać Certificate III lub IV, Diploma lub Advanced Diploma. Czas trwania kursów VET wynosi zazwyczaj od 6 do 18 miesięcy i można się o nie ubiegać osobno lub w pakiecie.

Dla zagranicznych studentów, szkolenie VET jest jednym z pierwszych kroków na drodze do uzyskania wizy stałego pobytu w Australii. Przy wyborze kierunku studiów można sprawdzić, czy wybrany zawód znajduje się na liście najbardziej pożądanych zawodów w kraju.

Kliknij na pożądany poziom poniżej, aby zobaczyć szczegóły i kryteria dla każdego poziomu sektora VET:

Certificate I

Kurs ten oferuje Ci wiedzę i umiejętności w określonej dziedzinie przemysłu na poziomie podstawowym.

Zapewni Ci on wstępne wprowadzenie do Twojego zawodu, zastosowanie wiedzy i umiejętności w środowisku pracy, a także wiedzę na temat dalszych etapów nauki i możliwości rozwoju.

Podczas szkolenia VET na poziomie Certificate I zdobędziesz wiedzę i umiejętności branżowe w zakresie komunikacji, umiejętności czytania, pisania, liczenia i pracy zespołowej.

Certificate II

Absolwenci tego poziomu będą posiadali podstawową wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie przemysłu, jak również wiedzę merytoryczną i techniczną.

Uczestnictwo w kursie zapewni Ci podstawowe umiejętności poznawcze i komunikacyjne, a także rozwinie umiejętność oceny i podejmowania konkretnych działań w miejscu pracy.

Po ukończeniu szkolenia VET na poziomie Certificate II będziesz w stanie rozwiązywać podstawowe problemy przy użyciu odpowiednich narzędzi, metod i materiałów w środowisku pracy.

Certificate I
Certificate III

Certificate III

Po uzyskaniu Certificate III absolwent będzie posiadał szeroki zakres wiedzy teoretycznej, proceduralnej i technicznej, pozwalający na wykonywanie rutynowych czynności zawodowych.

Udział w kursie zapewni Ci umiejętności branżowe i poszerzy twoją wiedzę z zakresu komunikacji, aby móc samodzielnie podejmować decyzje i przyjmować ograniczoną odpowiedzialność.

Po ukończeniu szkolenia VET na poziomie Certificate III będziesz posiadał szereg umiejętności poznawczych, technicznych i komunikacyjnych, które pozwolą Ci na swobodne rozwiązywanie bardziej złożonych problemów przy użyciu odpowiednich narzędzi, metod i materiałów w środowisku pracy.

Certificate IV

Certificate IV jest ostatnim krokiem przed przystąpieniem do zawodowego Diploma. Po ukończeniu poziomu „Certificate IV” absolwent będzie posiadał szeroką wiedzę merytoryczną i techniczną oraz będzie mógł wykonywać pracę specjalistyczną w wybranym zawodzie.

Po ukończeniu szkolenia VET na poziomie Certificate IV, będziesz posiadał szeroki zakres umiejętności komunikacyjnych, poznawczych i technicznych, które pozwolą Ci na wykonywanie kompletnych rutynowych czynności, jak również na rozwiązywanie nieprzewidywalnych problemów w miejscu pracy.

Diploma

Poziom Diploma rozwija specjalistyczne umiejętności uczniów, które mogą być stosowane w różnych kontekstach pracy w różnych branżach.

Dyplom zawodowy (Vocational Diploma) przygotowuje do kariery przemysłowej, przedsiębiorczej i zawodowej. Podczas kursu będziesz rozwijać specjalistyczne umiejętności, które będziesz mógł zastosować w różnych kontekstach pracy w przemyśle.

Po uzyskaniu Vocational Diploma będziesz w stanie samodzielnie oceniać i analizować informacje oraz rozwiązywać złożone problemy na podstawie zdobytej wiedzy i umiejętności.

Diplomas trwają zazwyczaj od jednego do dwóch lat w pełnym wymiarze godzin.

Advanced Diploma

Advanced Diploma zapewnia Ci zaawansowany poziom praktycznych i merytorycznych umiejętności w różnych dziedzinach, takich jak budownictwo, IT, inżynieria, księgowość i zarządzanie. Niektóre z tych kursów mogą być ukończone na poziomie uniwersyteckim.

Absolwenci Advanced Diploma posiadają szerokie umiejętności kognitywne, komunikacyjne i techniczne. Potrafią analizować informacje, interpretować i określać rozwiązania złożonych problemów, a także przekazywać wiedzę innym kolegom.

Diploma

MOŻLIWE OPCJE STUDIOWANIA

Kursy kształcenia zawodowego są niezwykle popularną formą edukacji w Australii wśród studentów zagranicznych. Dlatego też istnieją setki instytutów, które je oferują i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie kurs. Kursy zawodowe są prowadzone na różnych poziomach edukacji, więc niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, czy masz już kwalifikacje w wybranej dziedzinie, znajdziesz odpowiednią dla siebie szkołę!

Aby ułatwić Ci znalezienie odpowiedniego kursu, podzieliliśmy je na 6 poniższych kategorii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich możliwościach, skontaktuj się z nami.

CZAS TRWANIA

Czas trwania kursów VET wynosi zazwyczaj od 6 do 18 miesięcy i można się o nie ubiegać osobno lub połączyć kilka z nich.

Zajęcia trwają zazwyczaj od 20 do 25 godzin tygodniowo w cztery oczy.

Koszty

Koszty szkoleń VET w Australii różnią się znacznie w zależności od wybranego kursu, miasta i rodzaju szkoły. Ceny wahają się od 4.000 AU$ do 22.000 AU$ rocznie, łącznie z materiałami szkoleniowymi. Kursy zawodowe na wysokim poziomie zazwyczaj wiążą się z wyższymi opłatami.

Charakterystyka kursów

Charakterystyka kursów

Podczas pobytu w Australii na wizie studenckiej, Twoim głównym zadaniem jest studiowanie. Nie mniej jednak, kursy VET w Australii mają zazwyczaj mieszane plany zajęć, które pozwalają studentom na pracę dodatkową. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w ciągu dnia lub wieczorem, ale czasami nawet w weekendy. Godziny zajęć różnią się w zależności od szkoły, ale zazwyczaj wynoszą od 20 do 25 godzin tygodniowo, łącznie z samodzielną nauką.

Kursy są podzielone na różne jednostki lub przedmioty. Aby otrzymać zaliczenie z danej jednostki, należy przedłożyć wymagane zadania. Zadania te mogą składać się z części teoretycznej w formie pytań i odpowiedzi lub eseju, a niekiedy nawet z części praktycznej projektu lub studium przypadku.

Podczas zajęć stosuje się wiele metod dydaktycznych, aby zapewnić studentom ciekawe i wciągające zajęcia, podczas których łatwo i szybko zdobywają wiedzę.

OGÓLNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE NABORU

Aby zostać przyjętym na szkolenie VET, musisz spełnić podstawowe warunki, które różnią się nieznacznie w zależności od szkoły i kursu:

 • ważny paszport
 • ukończenie minimum szkoły średniej
 • poziom angielskiego: B2, odpowiednik IELTS 5.0, większość szkół przeprowadza wewnętrzne testy z języka angielskiego, chociaż niektóre wymagają certyfikatu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wymaganiach dotyczących wybranego przez Ciebie kursu, skontaktuj się z nami.

OGÓLNE WYMAGANIA DOTYCZĄCE NABORU
Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami. Mamy dla Ciebie odpowiedź!
Czym jest edukacja zawodowa w Australii?

Kursy szkolenia zawodowego w Australii, zwane VET (Vocational Education and Training), to system kształcenia zawodowego, który koncentruje się na praktycznym przygotowaniu studentów do pracy w wybranych zawodach. Jest to bardzo popularna i atrakcyjna alternatywa dla osób, które nie chcą studiować przez długie lata na uniwersytecie, ale szybko rozpocząć karierę zawodową.

Ponieważ australijscy pracodawcy często wymagają kwalifikacji, szkolenie VET jest świetną opcją, aby szybko rozpocząć pracę w wymarzonej pracy. Ponadto, szkoły są dostosowane do radzenia sobie z lokalnymi warunkami zatrudnienia w krótkim czasie w porównaniu z innymi formami kształcenia.

Szkolenia VET są oferowane przez akredytowane australijskie instytucje edukacyjne, takie jak Technical And Further Education (TAFE) i prywatne szkoły wyższe. Ponadto niektóre uczelnie oferują kursy kształcenia i szkolenia zawodowego w uzupełnieniu do kursów edukacji wyższego.

Ile jest rodzajów kursów zawodowych?

W Australii są tysiące kursów VET z różnych dziedzin:

 • ZDROWIE, które obejmuje Pielęgniarstwo, Zdrowie Publiczne, Zdrowie Psychiczne, Żywienie, Masaż, Medycynę, Weterynarię, Stomatologię, Opiekę nad Osobami Starszymi, Opiekę nad Dziećmi, Społeczność i Usługi Społeczne. Dowiedz się więcej o kursach zdrowotnych.
 • ZARZĄDZANIE, które obejmuje Zarządzanie Biznesem, Biznes Międzynarodowy, Zasoby Ludzkie, Zarządzanie Łańcuchem Dostaw, Zarządzanie Agrobiznesem, Zarządzanie Projektami, Przywództwo i Zarządzanie, Bankowość, Marketing, Zrównoważony Rozwój. Dowiedz się więcej o kursach z zakresu zarządzania..
 • IT, które obejmuje Cyber Security, Zarządzanie Danymi, Blockchain, Machine Learning, Tworzenie oprogramowania, Tworzenie stron internetowych, IT, Tworzenie Sieci, Analiza Biznesowa, Sztuczna Inteligencja, Cloud Computing, Programowanie gier, Telekomunikacja.
 • Design & Media, , który obejmuje projektowanie graficzne, projektowanie wnętrz, projektowanie mody, krajobraz, aktorstwo, 3d & animacja, muzyka i dźwięk, media cyfrowe, film i media.
 • Hospitality, który obejmuje zarządzanie międzynarodowymi hotelami, podróżowanie i turystykę, wydarzenia, hotelarstwo, cukiernictwo i pieczenie, komercyjną kuchnię. Dowiedz się więcej Kursy Gościnności..
 • Handel & Sports, który obejmuje Motoryzację, Budownictwo i Konstrukcje, Kafelkowanie ścian i podłóg, Ogrodnictwo, Fryzjerstwo, Stolarstwo, Uroda, Rozwój Sportu, Fitness, Jogę, Edukację.

Aby uzyskać pełną listę kursów kształcenia zawodowego dostępnych w Australii, kliknij TUTAJ.

Jaki kurs zawodowy jest najlepszy?

To, który kurs VET jest dla Ciebie najlepszy, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i tego, w jakich obszarach czujesz się dobrze. Zanim podejmiesz decyzję, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

 • Co Cię naprawdę interesuje?
 • Gdzie chciałbyś się uczyć?
 • Co jest dla Ciebie ważne?
 • Jak chciałbyś się uczyć?
 • Jakie są twoje perspektywy zawodowe?
 • Jaki jest twój budżet na kurs?

Kiedy już poznasz wszystkie odpowiedzi lub będziesz chciał z nami porozmawiać, skontaktuj się z nami, klikając TUTAJ, a my pomożemy Ci znaleźć idealną dla Ciebie szkołę!

Które kursy są poszukiwane w Australii?

W Australii, w każdym stanie istnieje indywidualna lista najbardziej poszukiwanych zawodów i kwalifikacji, w zależności od niedoborów na rynku pracy.

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu oraz na tym, na jakie kursy zawodowe zapisują się nasi uczniowie, podzieliliśmy je na 6 grup:

 • Zdrowie
 • Zarządzanie
 • IT
 • Projektowanie i media
 • Gościnność
 • Handel i sport
Czy powinienem podjąć naukę na kursie VET?

To czy powinieneś uczyć się na kursie VET, zależy od Twoich celów. Niewątpliwie ten rodzaj kursu wiąże się z wieloma korzyściami.

 • Jeśli jesteś zainteresowany krótkoterminowymi kursami mającymi na celu wzmocnienie Twojej kariery, jest to świetne rozwiązanie!
 • Jeśli chcesz, aby Twoje zajęcia podczas studiów były bardziej praktyczne niż teoretyczne, a oceniane są raczej Twoje kompetencje niż pisemne eseje i egzaminy, to jest to idealny kurs dla Ciebie!
 • Jeśli Twój budżet jest ograniczony i nie stać Cię na długoterminowe studia na uczelni, to VET jest dla Ciebie!
 • Jeśli nie chcesz przechodzić przez zbyt skomplikowane procesy wymagań uniwersyteckich, szkolenie VET brzmi idealnie!
 • Jeśli Twój angielski nie jest jeszcze doskonały, ale marzysz o nauce w Australii, to jest to świetne rozwiązanie!
 • Jeśli planujesz dalszą edukację w sektorze szkolnictwa wyższego, ukończenie szkolenia VET otworzy Ci drzwi do kolejnych etapów edukacji w Australii. Dodatkowo możesz zarobić punkty na studiach uniwersyteckich.
 • Jest to świetne wprowadzenie do australijskiego systemu edukacji, który znacznie różni się od innych krajów na świecie.
Co to jest kurs zawodowy?

Kursy szkolenia zawodowego w Australii, zwane VET (Vocational Education and Training), to system kształcenia zawodowego, który koncentruje się na praktycznym przygotowaniu studentów do pracy w wybranych zawodach. Dzięki takiej edukacji będziesz gotowy do wejścia na rynek pracy z odpowiednim przygotowaniem, umiejętnościami i wiedzą. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć karierę zawodową, podnieść swoje kwalifikacje lub wrócić na rynek pracy po długiej przerwie.

Ponieważ australijscy pracodawcy często wymagają kwalifikacji, szkolenie VET jest świetną opcją, aby szybko rozpocząć pracę w wymarzonej pracy. Ponadto, szkoły są przygotowane do radzenia sobie z lokalnymi warunkami zatrudnienia w krótkim czasie w porównaniu z innymi formami kształcenia.

Co to są kwalifikacje zawodowe w Australii?

Kwalifikacje zawodowe zdobycie praktycznej wiedzy na kursie, który możesz ukończyć w dowolnym momencie swojego życia; bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, jako przygotowanie do studiów wyższych lub nawet jako dodatek do pełnego dyplomu. Kursy kształcenia zawodowego mają na celu pomóc Ci w zdobyciu określonego zestawu umiejętności i wiedzy wymaganych w danym sektorze. W Australii dostępne są setki kursów szkolenia zawodowego, więc każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie kurs.

Poziom Twoich kwalifikacji określają poziomy AQF, które mieszczą się w przedziale 1-10. Pierwsze 6 poziomów dotyczy kursów VET, a kolejne poziomy od 7 do 10 dotyczą szkolnictwa wyższego.

Jaka jest różnica pomiędzy TAFE a VET?

Nie ma prawdziwej różnicy między kursami TAFE i VET.

VET jest formą kształcenia zawodowego, która pozwala studentom na szybkie zdobycie kwalifikacji zawodowych i konkretnych umiejętności dla najróżniejszych rodzajów zatrudnienia. Australijski TAFE jest największym dostawcą kształcenia i szkolenia zawodowego i jest dostępny we wszystkich stanach i terytoriach.

Największą różnicą jest to, że TAFE oferuje kursy finansowane przez rząd. Kursy TAFE są wysokiej jakości i są numerem jeden w szkoleniu VET wśród Australijczyków. Istnieją dziesiątki prywatnych szkół wyższych oferujących kursy VET, które są częściej wybierane przez studentów zagranicznych. Są one dostępne w całej Australii, w różnych szkołach i programach i zazwyczaj są tańsze niż TAFE.

Jaka jest różnica pomiędzy TAFE a uniwersytetem?

Główną różnicą pomiędzy TAFE (Technical And Further Education) a uniwersytetem są poziomy AQF. TAFE zapewniają naukę na poziomach od 1 do 6, a uniwersytety na poziomach od 7 do 10:

 • Poziomy 1 – 4 – Certyfikat I – IV
 • Poziom 5 – Dyplom (Diploma)
 • Poziom 6 – Dyplom ukończenia studiów wyższych (Advance Diploma)
 • Poziom 8 – Stopień Licencjata (Bachelor Honors Degree), Dyplom Licencjata (Graduate Diploma), świadectwo ukończenia studiów magisterskich (Graduate Certificate)
 • Poziom 9 – Magister (Master Degree)
 • Poziom 10 – Stopień Doktora (Doctoral Degree)

Kolejną różnicą jest czas trwania kursu. Zazwyczaj kursy TAFE trwają od 6 do 24 miesięcy, natomiast studia uniwersyteckie zaczynają się od 24 miesięcy.

Ceny szkół również się różnią, najtańsze kursy TAFE zaczynają się od 6.000 AU$ rocznie, a najtańsze kursy uniwersyteckie od 7.000 AU$ za semestr.

Dlaczego kursy zawodowe są ważne?

Szkolenia zawodowe odgrywają bardzo ważną rolę zarówno w edukacji, jak i na rynku pracy w Australii.

W stosunkowo krótkim czasie i przy niskich kosztach przygotują one studentów do wykonywania zawodu. Kursy te są praktyczne, co oznacza, że studenci mogą rozpocząć pracę natychmiast po ukończeniu kursu.

Kursy mają tradycyjny, pozaakademicki charakter i są całkowicie związane z określonym zawodem. Zajęcia skupiają się na podejściu praktycznym, a nie teoretycznym, co sprawia, że szybko stajesz się specjalistą!