Historia
Kultura

Aborygeni – skąd się wzięli w Australii?

15 czerwca, 2017 •• Wojtek ••

Rdzenni mieszkańcy Australii, których przodkowie przybyli tutaj dziesiątki tysięcy lat temu, dzisiaj stanowią tylko ok. 2-3 procent ludności kontynentu. Ich historia, choć nie zawsze piękna, jest bardzo ciekawa. Jeśli chociaż w małym stopniu interesuje Cię Australia – powinieneś dowiedzieć się więcej o Aborygenach, którym poświęciliśmy ten wpis.

sztuka aborygeńska

Sztuka Aborygenów

„Od początku” w Australii

Słowo „Aborygeni” w języku łacińskim oznacza „od początku”. To rdzenna ludność Australii, która według wyników badań opublikowanych w 2016 roku przez czasopismo „Nature” jest najstarszą cywilizacją na Ziemi. Wskazuje, że pierwsi Aborygeni dostali się na ląd, który długo potem został nazwany Australią, około 58 tysięcy lat temu. Najprawdopodobniej ich poprzednim miejscem zamieszkania była południowo-wschodnia Azja, którą opuścili, by pomostem wyspowym dzisiejszej Indonezji i wyspy Nowa Gwinea przedostać się na nieodkryte lądy, które stały się ich domem.

Setki plemion, setki języków

Aborygeni prowadzili koczowniczy tryb życia stając się integralną częścią australijskich fauny i flory. Żyli głównie z łowiectwa, rybołóstwa i zbieractwa – mięso i ryby uzupełniali orzechami, jagodami i innymi jadalnymi roślinami. Ok. XVIII wieku, gdy do Australii zaczęli przybywać pierwsi przybysze spoza tego kontynentu, prawdopodobnie istniały już setki (ok. 500-600) plemion aborygeńskich, które posługiwały się co najmniej pół tysiącem języków.

2-3 procent ludności Australii

Najwięcej Aborygenów żyło około pół wieku temu – ich populację szacowano wtedy na ok. 1,2 miliona ludzi. Niestety liczba ta zaczęła spadać wraz z rozwojem chorób zakaźnych, które zaczęły się wraz z inwazją z Europy. Najprawdopodobniej na początku XX wieku Aborygenów było mniej niż 100 tys. Liczba ta zaczęła rosnąć, by dzisiaj stanowić ok. 700 tysięcy (w zależności od źródła), co sprawia, że Aborygeni stanowią około 2-3 procent ludności całej Australii. Obecnie zamieszkują przede wszystkim tereny Australii Zachodniej, Queensland oraz Terytorium Północne. Wielu z nich żyje także w slumsach przedmieść dużych miast.

Trudne losy Aborygenów

Odkąd do Australii zaczęli przybywać ludzie z innych kontynentów, rdzenna ludność musiała borykać się z wieloma trudnościami. Mowa o wspomnianych już chorobach zakaźnych, ale też wielu masowych mordach dokonanych przez Europejczyków. Następstwem kolonizacji było też wypędzanie z terenów łowieckich, co doprowadzało do obustronnego rozlewu krwi. W kolejnych latach nie było lepiej – dochodziło do wielu przejawów rasizmu, za które jeszcze niedawno (w 2008 roku) przepraszał australijski premier.