Język angielski
Życie codzienne

Australijska odmiana angielskiego – jakie słowa powinniśmy znać?

24 kwietnia, 2018 •• Wojtek ••

Mówi się, że bez znajomości języka angielskiego w dzisiejszych czasach ani rusz. Ciężko polemizować z taką tezą, jednak prawda jest taka, że nawet biegła znajomość tego języka, wyniesiona ze szkoły czy kursu, może nie zagwarantować, że poczujemy się swobodnie na obczyźnie. A wszystko za sprawą regionalnych odmian, dialektów i slangów, które sprawiają, że Brytyjczycy mówią inaczej niż Amerykanie, Kanadyjczycy inaczej niż Nowozelandczycy… a Australijczycy mówią inaczej niż wszyscy pozostali.

Przede wszystkim, warto zacząć od tego, że Aussies uwielbiają upraszczać sobie życie. Mowa tutaj nie tylko o kultowych i znanych powszechnie “g’day” na powitanie czy “arvo” zamiast “afternoon”. Australijska odmiana angielskiego charakteryzuje się tym, że tam gdzie to tylko możliwe, warto skrócić i uprościć.

Szukając na forach internetowych informacji o tym, jak powinniśmy mówić, aby brzmieć jak Australijczycy, powszechną odpowiedzią jest “skracaj, nie wymawiaj “r” i “g” na końcu zdań oraz naucz się paru zwrotów, które są popularne w australijskim slangu.

Więc jakie są to zwroty? Co powinniśmy mówić, aby być bardziej australijscy? Słówek typowych dla Australii jest naprawdę wiele i trudno byłoby je wszystkie tutaj wymienić, jednak poniżej postaramy się przywołać chociaż kilka.

Barbie – barbeque

Bottle-O – sklep monopolowy

Crickey – jako wyraz zaskoczenia

Fair Dinkum – coś prawdziwego, naprawdę

Maccas – McDonalds

Servo – stacja benzynowa

Tradie – inaczej “tradesman”. Co ważne, kategoria ta dzieli się na mniejsze grupy. To oznacza, że “postman” to “postie”, “truckdriver” to “truckie” etc.

Jak widać na powyższym filmie, Aussies naprawdę bywają pomysłowi, kiedy chodzi o słowotwórstwo. Na pewno jednak zamiast robić notatki z tego, jak mówią Australijczycy i starać się wykuć, czym charakteryzuje się australijska odmiana angielskiego, warto po prostu zaufać najskuteczniejszej metodzie nauki języka – praktyce.

Bo to właśnie słuchanie, jak porozumiewają się rodowici mieszkańcy najmniejszego kontynentu, pomoże nam nie tylko lepiej zrozumieć, jakie zwroty są charakterystyczne dla Australii, ale także jak wypowiadać poszczególne litery, słowa czy zdania.

A obracając się wśród Australijczyków, rozmawiając z nimi, słuchając i naśladując lokalną mowę, zanim się obejrzymy, będziemy brzmieli jak jedni z nich.