Życie codzienne

Co warto wiedzieć o Sydney?

15 sierpnia, 2017 •• Wojtek ••

Dla wielu osób wciąż zaskakujący okazuje się fakt, że… to nie Sydney jest stolicą Australii. Niewątpliwie jest to i największe i najpopularniejsze miasto państwa-kontynentu. Dlatego warto poznać kilka istotnych faktów na jego temat. Gotowi?

Przyjazna atmosfera Sydney

Plotka głosi, że położone pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi Sydney i niemniej znane australijskie miasto Melbourne ze sobą rywalizują. Konsensus nie był możliwy, dlatego stolicą została mało znana na świecie Canberra. Wróćmy jednak do Sydney, miasta liczącego sobie ponad 5 milionów mieszkańców, które jak nietrudno się domyślić, zachwyca swoją insfrastrukturą i widokami, ale warto przede wszystkim wspomnieć o jego mieszkańcach. Sydneyczycy są niezmiernie przyjaźni i otwarci – nic dziwnego, że wielu podróżników swobodnie korzysta tutaj z Couchsurfingu (serwisu online umożliwiającego znalezienie darmowych noclegów w prywatnych domach/mieszkaniach). Zwroty typu „my love”, „no worries” są tutaj na porządku dziennym.

Wysoka jakość życia

Być może dobre humory mieszkańców wynikają z faktu, iż Sydney znajduje się w pierwszej dziesiątce miast na świecie pod względem wysokiej jakością życia. Nic dziwnego – to właśnie tutaj skupia się wiele zagranicznych korporacji. Efektem tego są jednak wysokie ceny (co na pewno nie będzie dobrą informacją dla turystów). Przykładowo piwo w knajpie kosztuje tuaj ok. 10 dolarów australijskich (czyli ok. 30 zł), a kebab – 12 (ok. 35 zł). Sydney to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Brzmi banalnie, ale ze świecą szukać lepszego określenia, które odda charakter tego wyjątkowego miejsca. Znajdziemy tutaj prawie 100 plaż (a najsłynniejsza z nich to Bondi Beach). Miłośników kultury na pewno ucieszy okazały obiekt Opera House, na scenie którego występowali m.in. Luciano Pavarotti czy Celine Dion. Nie można nie zobaczyć Harbour Bridge (jeden z największych mostów łukowych na świecie), starówki The Rocks czy pięknego ogrodu botanicznego (przy centralnym dworcu) graniczącego z licznymi muzeami.

Klimat w Sydney

Średnia temperatura w Sydney wynosi 22 stopnie Celsjusza w dzień i 14 w nocy. Lato przypada tutaj na styczeń-luty (ok. 26 stopni w dzień i 19 w nocy), a zima na lipiec (ok. 17 stopni w dzień i 8 w nocy). To na pewno jedna z wskazówek, która pomoże nam podjąć decyzję, kiedy warto odwiedzić Sydney. Choć zima w Australii brzmi jak ostatnie polskie lato, prawda? 😉