Edukacja

Czy studia w Australii to dobry wybór dla Polaków? Odpowiadamy

8 sierpnia, 2023 •• Adrianna ••
graduation-australia

Coraz częściej młodzi Polacy decydują się na studiowanie za granicą. Wyjazd z kraju daje mnóstwo możliwości – pozwala na zdobycie świetnego wykształcenia i poznanie innych kultur. Obecnie łatwiej zorganizować sobie życie poza granicami Polski niż kiedyś. Jedną z ulubionych destynacji przyszłych studentów jest Australia. Czy studia w Australii to dobre rozwiązanie dla Polaków? Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Czy studia w Australii to dobre rozwiązanie dla Polaków?

Australia jest jednym z najczęściej wybieranych krajów, do których studenci wyjeżdżają na studia. Na popularność tego rozwiązania wpływa wiele czynników. Dla Polaków to szansa na doskonalenie języka angielskiego. Ponadto uczelnie australijskie cieszą się doskonałymi opiniami – plasują się na wysokich miejscach w międzynarodowych rankingach. Ukończenie studiów w Australii to prawdziwy prestiż.

Poziom nauczania i organizacja systemu edukacji w tym kraju znacznie różni się od tego, który obowiązuje w Polsce. Kadra akademicka kładzie nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych, które są konieczne do wykonywania pracy w wyuczonym zawodzie. Co więcej, studenci mają do dyspozycji nowoczesne i bardziej zaawansowane technologie niż te, którymi dysponują nasze rodzime uczelnie.

Polacy, którzy mogą poszczycić się australijskim dyplomem, są bardzo pożądani na rynku pracy. Wpływa na to nie tylko ukończenie prestiżowego uniwersytetu, ale także umiejętność odnalezienia się w międzynarodowym środowisku. Styczność z odmiennymi kulturami kształtuje charakter i poszerza horyzonty.

Co możesz studiować w Australii?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć przyszły student, jest wybór kierunku, który chce studiować w Australii. Tamtejsze uczelnie mogą się poszczycić bogatą ofertą edukacyjną. Niezależnie od tego, czym się interesujesz i bez względu na to, co chcesz robić w przyszłości, z pewnością znajdziesz wymarzony pakiet zajęć.

Jak wspomnieliśmy wyżej, australijskie uczelnie mają dostęp do najnowszych technologii. Właśnie dlatego dużą popularnością cieszą się kierunki związane z architekturą, IT czy grafiką. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest też medycyna. Polacy chętnie studiują także kierunki związane z biznesem, marketingiem i zarządzaniem.

Studia w Australii dla Polaków a formalności

Wyjazd obywateli Polski do Australii musi poprzedzić załatwienie formalności. O czym musisz pamiętać, aplikując na studia? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Aplikacja na studia

Chcesz rozpocząć studia w Australii? Zatem musisz na nie zaaplikować. Jeśli nie masz pewności, jakie dokumenty są wymagane, warto sprawdzić, czy potrzebne informacje uzyskasz na stronie internetowej wybranej uczelni. Każda placówka wymaga też poświadczenia znajomości języka angielskiego. Z reguły studenci uniwersytetów powinni móc porozumiewać się w tym języku na poziomie C1. Jest to weryfikowane – kandydat musi posiadać certyfikat IELTS. Ponadto konieczne jest przedstawienie uczelni świadectwa maturalnego. W procesie rekrutacji duże znaczenie mają też wyniki w nauce.

Wiza studencka

Jeżeli chcesz legalnie studiować i przebywać w Australii, musisz posiadać wizę studencką. Proces uzyskania wizy wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów i pokrycia kosztów. Aby zdobyć wizę studencką, musisz przygotować zaświadczenie o przyjęciu na studia w Australii. Dokument ten nazywamy Confirmation of Enrollment (CoE). Przyszły student powinien mieć też ważny paszport i ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o wizę będzie poprawny, skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów. W Australia Study przejdziesz przez proces uzyskania wizy bez stresu!

Mieszkanie i transport

Przygotowując się do wyjazdu do Australii – oddalonej od Polski o około 14 000 km – musisz mieć pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Nie pozostawiaj żadnej kwestii przypadkowi. Dotyczy to także zorganizowania transportu na miejsce. Zaplanuj lot i kup bilet z odpowiednim wyprzedzeniem. Upewnij się, że odprawa na lotnisku przebiegnie bez stresu. Zadbaj też o to, by mieć się gdzie zatrzymać. Australia jest krajem przyjaznym dla studentów międzynarodowych, w tym także dla Europejczyków. Znalezienie właściwej kwatery, odpowiadającej Ci pod względem okolicy i kosztów, nie powinno być wyzwaniem.

Studia w Australii to dla Polaków przygoda życia. Możliwość poznania innych kultur, szlifowania języka i zdobycia honorowanego na całym świecie dyplomu to tylko kilka korzyści, które wiążą się z wyjazdem do tego kraju. Chcesz tego doświadczyć? Nic prostszego! Skontaktuj się z nami – wspólnie znajdziemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.