Historia
Kultura

Dzień królowej w Australii – skąd wzięły się dwa terminy urodzin Elżbiety II?

4 lipca, 2017 •• Wojtek ••

Jej Wysokość Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia i tegoż samego dnia, jak nietrudno się domyślić, obchodzi urodziny w Wielkiej Brytanii. W Australii… jej rocznicę narodzin świętuje się w innym terminie. Dlaczego? Już tłumaczymy tę dość nietypową sytuację.

Kto nie lubi długich weekendów?

Urodziny monarchy w Australii są świętem ruchomym. Obchodzone są w czerwcu, by zwiększyć szanse na dobrą pogodę (z drugiej strony akurat tutaj takowej nie brakuje). Efekt? Australijczycy celebrują narodziny Elżbiety II (która przyszła na świat 21 kwietnia) w drugi poniedziałek czerwca. Kwiecień nie wydaje się być bowiem odpowiednim miesiącem do odbywania kolejnego wolnego od pracy. Wtedy obchodzona jest przecież Wielkanoc, a 25 kwietnia odbywa się ANZAC Day (dzień upamiętniający wszystkich, którzy stracili życie podczas operacji wojskowych Australii i Nowej Zelandii). Australijczycy bardzo lubią długie weekendy (zresztą… kto nie lubi?), a od czwartego miesiąca roku musieliby na niego czekać aż do początku listopada. Czerwiec wydaje się być bardzo rozsądnym terminem, a poniedziałek pozwala przedłużyć weekend.

Urodziny królowej w wersji australijskiej

To jednak nie koniec tej z pozoru prostej historii. Drugi poniedziałek czerwca (w tym roku 12 czerwca) to Święto Narodowe w Australii z wyjątkiem stanów Western Australia oraz Queens Land. W tym pierwszym urodziny Królowej obchodzone są 25 czerwca. Dlaczego? W pierwszy poniedziałek czerwca celebruje się święto powstania tegoż stanu – to za blisko terminu drugiego poniedziałku czerwca. W Queens Land sytuacja jest nieco inna. We właściwe urodziny monarchinii (w wersji australijskiej) obchodzono diamentowy jubileusz rządów Elżbiety II (60 lat panowania w 2012 roku). Z tego też powodu urodziny przesunięto na pierwszy poniedziałek października. To święto łączy się z finałami rozgrywek sportowych – Australian Football League oraz National Rugby League tworząc długi weekend.

Royal baby w centrum zainteresowań

I choć Elżbieta II pełni w Australii władzę wykonawczą (może np. skrócić kadencję parlamentu) nigdy nie wmieszała się w sprawy tego państwa. Jej rola kończy się na mianowaniu kandytata wysuwanego przez premiera Australii. Nie zmienia to jednak faktu, że Australijczycy pasjonują się życiem brytyjskiego dworu. Z zacięciem śledzą losy monarchini i jej rodziny (w tym royal babies oczywiście!). I to jeden z głównych powodów, dla których z zacięciem świętują też urodziny Elżbiety II m.in. przyznając tego dnia wiele medali i orderów.