Edukacja

Jak wygląda system edukacji w Australii? Dowiedz się, jak przebiega i czym się wyróżnia

9 czerwca, 2023 •• Adrianna ••

System edukacji w Australii różni się od tego, który znamy w Europie – jest przede wszystkim przystosowany do różnorodnych potrzeb i zdolności uczniów. Australijczycy chcą jak najlepiej przygotować młodych ludzi do funkcjonowania we współczesnym świecie, kładąc nacisk na rozwijanie samodzielności i myślenia analitycznego. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak zorganizowana jest nauka w Australii i czym wyróżnia się tamtejszy system edukacji.

edukacja-w-australii

Jak zorganizowana jest nauka w Australii?

Szkolnictwo w Australii – podobnie jak w wielu krajach europejskich – pozostaje pod nadzorem państwa. Za organizację edukacji i regulacje, którymi objęte są szkoły, odpowiadają władze regionalne lub centralne. Przygotowaniem planu nauczania, organizacją procesu szkolenia, a także regulacjami dotyczącymi szkół prywatnych i innymi kwestiami związanymi ze szkolnictwem zajmuje się Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury.

Obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Pierwsze 6-7 lat spędzają w szkole podstawowej. Przyjęta podstawa programowa obejmuje takie przedmioty jak język angielski, nauki ścisłe, humanistyczne i społeczne, technologie, sztuka, matematyka i języki obce. Uczniowie nabywają i doskonalą umiejętności pisania, liczenia i czytania, a także uczą się korzystania z technologii cyfrowych. Nauczyciele starają się wykształcić w młodych ludziach kreatywne, krytyczne myślenie, a także wspierają ich w rozwoju zdolności społecznych i osobistych. Dla australijskiego systemu edukacji niezwykle ważne jest to, by uczniowie rozumieli różnice międzykulturowe i etniczne.

Po ukończeniu szkoły podstawowej młodzi ludzie spędzają 3-4 lata w szkole średniej pierwszego stopnia, a kolejne 2 – w szkole średniej drugiego stopnia. Podstawa programowa obejmuje nie tylko matematykę, języki obce i nauki ścisłe, ale także historię, geografię, sztukę, wiedzę o społeczeństwie, ekonomie i biznes. Uczniowie poznają też technologie komunikacyjne i informacyjne, a także biorą udział w zajęciach dotyczących zdrowia i wychowania fizycznego.

Po ukończeniu szkoły średniej drugiego stopnia uczniowie podchodzą do egzaminu. Następnie mogą kontynuować edukację na uczelni wyższej, wybrać kursy zawodowe lub rozpocząć pracę.

Jak zacząć studia w Australii?

Uniwersytety w Australii od lat zajmują wysokie miejsca w międzynarodowych rankingach. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób chce rozpocząć tam studia. Rozważasz tę opcję? Zacznij więc od wizy studenckiej, dzięki której możesz studiować, pracować i podróżować w Australii na okres trwania edukacji. Nie musisz jednak załatwiać formalności samodzielnie! Chętnie pomożemy Ci w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Chcąc zacząć studia, musisz też aplikować na wybraną przez siebie uczelnię. Warunki przyjęcia są zależne od tego, jaki kierunek i uniwersytet wybrałeś. Każda placówka wymaga jednak potwierdzenia znajomości języka angielskiego, czyli certyfikatu. Jeżeli aplikujesz na studia licencjackie, konieczny jest dyplom ukończenia szkoły średniej. Z kolei studia magisterskie wymagają ukończenia studiów licencjackich. Pamiętaj, by do wniosku o przyjęcie na uczelnię dodać oryginał dyplomu i jego tłumaczenie w języku angielskim.

Czym różni się edukacja w Australii od systemu w Europie?

Nie da się ukryć, że organizacja szkolnictwa w Australii doceniana jest na całym świecie za promowanie integracji i działalności społecznej. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice chwalą nacisk na rozwój praktycznych, przydatnych w życiu umiejętności. Opiekunowie są zachęcani do angażowania się w życie szkoły i towarzyszenia uczniom nawet na lekcjach, w formie pomocy dla nauczyciela. Uczelnie wyższe także funkcjonują nieco inaczej niż te, które znamy z Europy. System stawia na samodzielność studentów. Promuje się przede wszystkim kreatywne, niezależne myślenie.

Różnice w systemie szkolnictwa między Australią a Europą można też dostrzec w rankingach. Australijskie szkoły i uniwersytety od lat plasują się w nich na pierwszych miejscach. Chcesz rozpocząć przygodę życia i studiować na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie? Koniecznie skontaktuj się z Australia Study – z przyjemnością pomożemy Ci zrealizować to marzenie!