Edukacja

Jak wyglądają i ile kosztują studia w Australii? Kompletny poradnik

8 grudnia, 2022 •• admin ••

Zanim zaczniesz studia w Australii, musisz poznać odpowiedzi na kilka istotnych pytań. W związku z tym przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik na temat studiowania w tym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: ile kosztują oraz jak wyglądają studia w Australii, jak się na nie dostać i czy w ogóle warto próbować. Zapraszamy do lektury!

Czy warto studiować w Australii? Największe wady i zalety tego rozwiązania

Zanim zastanowimy się nad innymi aspektami studiowania w Australii, chcemy rozważyć, czy w ogóle warto to robić. W końcu taki wyjazd to bardzo duże przedsięwzięcie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób najpierw chce dowiedzieć się, czy warto tu studiować.

Nasza odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK! Oto trzy najważniejsze powody, dla których naszym zdaniem, warto podjąć takie studia:

  • Na tamtejszych uniwersytetach jest bardzo wysoki poziom nauczania. Przyczyniają się do tego zarówno doskonali nauczyciele akademiccy, jak i świetne wyposażone sale dydaktyczne.
  • Studia w Australii to idealny sposób na szlifowanie znajomości języka angielskiego. Przebywając w Australii i ucząc się tam, będziesz używać go codziennie.
  • W Australii studiują tysiące osób zza granicy. Studia w międzynarodowym środowisku to perfekcyjna szansa na zdobycie przydatnych kontaktów. Poza tym, doświadczenie w poruszaniu się w wielokulturowym środowisku jest cenione na rynku pracy.

Oczywiście studiowanie w Australii na także pewne wady. Najistotniejszą z nich jest fakt, że nie należy do najtańszych. Można jednak zrównoważyć ten problem, podejmując pracę zarobkową, która pomoże pokryć najważniejsze wydatki.

Opinie studentów na temat pobytu w Australii

Młodzi studenci chętnie dzielą się swoim zdaniem na temat pobytu w Australii. Poza wspomnianymi wyżej zaletami bardzo często wspominają oni także o kilku innych aspektach. Jednym z nich jest możliwość zwiedzenia tego fascynującego kraju w czasie studiów. Zgodnie z powszechną opinią, jeśli dobrze zorganizujesz swój czas, powinno ci się udać zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Australii. Co więcej, studenci wspominają także, że są zadowoleni z oferty rozrywkowej. W sporych miastach, takich jak Sydney czy Melbourne, nie można narzekać na nudę. W Australii odbywa się także wiele koncertów, festiwali oraz imprez sportowych.

Jak dostać się na studia w Australii?

Wiesz już, że na pewno warto studiować w Australii. Teraz zapewne chcesz się dowiedzieć, jak w ogóle dostać się na takie studia. Poniżej wszystko wyjaśniamy!

Wiza studencka

Jeżeli chcesz studiować w Australii, musisz najpierw postarać się o wizę studencką. Jest to dokument, dzięki któremu będziesz mieć prawo do pobytu na terenie tego kraju w trakcie Twoich studiów. W celu uzyskania wizy studenckiej musisz przygotować odpowiednie dokumenty oraz wnieść opłatę. Jeżeli chcesz podróżować z członkiem rodziny lub partnerem, także dla nich musisz mieć wizę. Możesz to wszystko przygotować sam. Jednak warto skorzystać z pomocy Australia Study, ponieważ w ten sposób będziesz mieć pewność, że wszystko zostało wykonane poprawnie.

Aplikacja na studia

Oczywiście, aby studiować, musisz również zaaplikować na wybrane przez Ciebie studia. To naprawdę nic trudnego. Sposób aplikowania na studia w Australii nie jest skomplikowany. Najważniejsze jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. W tym wypadku również możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Taka pomoc jest szczególnie wskazana wtedy, gdy nie możesz zdecydować się, gdzie konkretnie chcesz aplikować.

Transport i zakwaterowanie

Przy planowaniu studiów w Australii bardzo często zapomina się o tak istotnych kwestiach, jak transport i zakwaterowanie. Jeśli uzyskasz wizę studencką i dostaniesz się na studia, musisz zadbać także o rzeczy bardziej prozaiczne. Najlepiej, jeśli jeszcze przed wyjazdem załatwisz sobie transport oraz wynajmiesz zakwaterowanie.

Ile kosztują studia w Australii oraz jakie są dodatkowe wydatki

Jeżeli chodzi o koszt studiowania w Australii, to wszystko zależy od trybu studiów, który wybierzesz. Jest on liczony na podstawie ilości przedmiotów, które będziesz zaliczać. Oczywiście liczy się także uczelnia, którą wybierzesz. Studia pierwszego stopnia mogą zatem kosztować od 10 000 Euro/rok do 30 000 Euro/rok. Natomiast studia drugiego stopnia to koszt do 35 000 Euro/rok.

Pamiętaj, że opłaty za studia, to jeszcze nie wszystko. Musisz mieć także odpowiedni budżet na zakwaterowanie i wyżywienie. Jeżeli nie chcesz przeznaczać dużych sum na mieszkanie, możesz wynająć pokój studencki lub u miejscowej rodziny albo skorzystać z akademika. Warto również wziąć pod uwagę miasto, w którym będziesz studiować. W Sydney czy Melbourne zapłacisz za zakwaterowanie więcej niż np. w Perth, czy Canberze. Natomiast koszt wyżywienia to kwestia, którą należy sprawdzać na bieżąco.

Australia jest państwem otwartym na młodych ludzi. W związku z tym jako student prawdopodobnie będziesz mieć prawo do tego, by pracować. W większych miejscowościach możesz znaleźć stanowisko za naprawdę bardzo dobre wynagrodzenie. Wówczas nie trzeba zamartwiać się wydatkami.

Jak wyglądają studia w Australii? Czyli kilka słów o nauce i nie tylko

Na koniec w kilku słowach opiszemy, jak wyglądają studia w Australii. Otóż tym, co musisz o nich wiedzieć, jest fakt, iż stawia się tutaj na samodzielną pracę studenta. Co to oznacza w praktyce? Studia w Australii w pewnym sensie trwają „krócej”. Po pierwsze, semestr jest krótszy — wakacje dłuższe. Po drugie zaś, w każdym semestrze jest mniej przedmiotów niż na przykład na polskich uczelniach. Dużo więcej jest jednak pracy własnej — pisania prac zaliczeniowych czy projektów realizowanych w grupach.

Warto wspomnieć również o tym, że w Australii kwitnie życie studenckie. System nauczania sprawia, że nawet studenci, którzy pracują, mają czas wolny na relaks i zabawę. Dodatkowo australijskie kampusy zachęcają do wspólnego spędzania czasu. Są pełne zieleni i miejsc, w których można odpoczywać.