Podróże
Życie codzienne

Jak zaoszczędzić w podróży po Australii?

4 lipca, 2017 •• Wojtek ••

Tytuł tego tekstu mógłby także brzmieć: „Jak nie zbankrutować podróżując po Australii”. Nie ma co ukrywać – nie będzie tanio. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nieco oszczędzić – wystarczy poznać kilka sprawdzonych trików, które zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu.

Transport i nocleg w jednym

Wypożycz kamper lub inny samochód z opcją spania. Zaoszczędzisz na noclegach i przede wszystkim na transporcie. Skorzystaj z tzw. wyszukiwarek relokacji (Transfercar, Imoova, CoSeat itd. to tylko niektóre z nich). Wiele wypożyczalni udostępni auto nawet za dolara dziennie, jeśli zgodzisz się przetransportować ich pojazd z punktu A do punktu B. To oczywiście opcja dla bardzo spontanicznych osób, ale czego nie robi się dla oszczędności i… przygody, prawda?

Jedzeniowy „must have”

Oczywiście zupki chińskie pozwolą zaoszczędzić na jedzeniu, ale przecież nie musisz się aż tak katować. Australia nie wyróżnia się specjalnie regionalnymi smakołykami, więc warto wyposażyć się w mini kuchenkę gazową oraz komplet sztućców i naczyń. W drodze bez trudu znajdziesz tzw. „picnic areas”, gdzie za darmo skorzystasz z „barbeque” czyli prostych stanowisk do przyrządzania posiłków. Zakupy warto robić w markecie Aldi (zwracając uwagę na promocje). Świeże owoce kupisz na przydrożnych straganach (w dobrych cenach), a zapas wody uzupełnisz w bezpłatnych punktach przy atrakcjach turystycznych. Warto zabrać ze sobą bidon – prędzej niż picia kranówki obawiaj się sklepowych cen za wodę.

Omijaj płatne drogi i parkingi

Płatne drogi ekspresowe i autostrady są wyraźnie oznaczone – warto je omijać, nawet jeśli nadrobisz trochę drogi. Parkowanie w miastach także nie należy do najtańszych – lepiej zostawić samochód z dala od centrum i przejść się pieszo. Paliwo nie jest drogie, ale trzeba pamiętać, że im stacja benzynowa znajduje się dalej od miasta (a co za tym idzie – bardziej na odległych peryferiach), tym cena za litr wzrasta. Warto zatem uzupełnić bak zawczasu.

Darmowa wycieczka po mieście?

Będąc w dużym mieście warto sprawdzić takie serwisy na ImFree.com.au. To właśnie na tego typu stronach www znajdziesz oferty wolontariuszy, którzy za darmo zgodzą się zostać Twoim przewodnikiem. To świetna opcja dla ciekawskich, którzy lubią poznawać historie nietypowych i mało popularnych wśród turystów zakątków.

A może już podróżowałeś/aś po Australii i masz swoje sposoby na zmniejszenie kosztów? Koniecznie podziel się doświadczeniami!