Edukacja
Praca

Jaka praca w Australii jest najlepsza dla studenta? Podpowiadamy!

7 listopada, 2023 •• Adrianna ••

Planujesz rozpocząć studia w Australii? Świetna decyzja! Australijskie uniwersytety przyciągają studentów wysokim poziomem nauczania i możliwością przeżycia wyjątkowej przygody. Nie da się jednak ukryć, że koszty życia mogą być przytłaczające. To jeden z powodów, dla których studenci decydują się na połączenie nauki z pracą. Jak znaleźć pierwszą pracę w Australii? Jak można zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe podczas studiowania w tym kraju? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

praca w Australii

Czy student może podjąć pracę w Australii?

Australijskie uczelnie to synonim prestiżu. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że studenci robią wszystko, co w ich mocy, by pozwolić sobie na przywilej studiowania w Australii. Jednym z wyzwań, przed jakimi stają przyszli studenci, jest zapewnienie sobie stabilizacji i płynności finansowej. W tym celu większość z nich decyduje się na podjęcie zatrudnienia. Na szczęście studenci mogą z powodzeniem łączyć naukę z pracą. Warunkiem jest posiadanie wizy studenckiej.

Wyżej wspomniany dokument pozwala studentom pracować 24 godziny tygodniowo w trakcie trwania nauki. Podczas przerw ustalonych przez uczelnię i Urząd Imigracyjny liczba godzin jest nieograniczona. Poza wizą studencką student musi posiadać australijskie ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli po zakończeniu studiów nadal chcesz pozostać w Australii, możesz starać się o tymczasową wizę graduate visa 485. W zależności od kwalifikacji dokument ten upoważnia do mieszkania i pracy w Australii nawet do 5 lat po uzyskaniu dyplomu.

Jaka praca w Australii jest najlepsza dla studenta?

Wiesz już, że wiza studencka uprawnia do podjęcia pracy. Jak szukać zatrudnienia? W internecie działa mnóstwo portali z ofertami pracy. Ponadto warto budować własną sieć kontaktów. Pamiętaj o tym, że społeczeństwo jest bardzo otwarte – mieszkańcy Australii z pewnością pomogą Ci w poszukiwaniu pracy. Jaka praca w Australii sprawdzi się najlepiej w przypadku studenta? Masz wiele możliwości. Studenci są chętnie zatrudniani w takich branżach jak:

– gastronomia, czyli bary i restauracje,

– turystyka, czyli hotele i motele,

– sprzątanie,

– handel, czyli sklepy i supermarkety,

– prace budowlane,

– prace rolne, czyli np. zbieranie owoców.

W Australii najłatwiej znaleźć pracę w charakterze pielęgniarki lub pielęgniarza. Na rynku pracy brakuje też pracowników magazynowych, asystentów ds. administracyjnych i sprzedaży, opiekunów osób starszych i dzieci, a także kucharzy.

Na jakie zarobki mogą liczyć studenci w Australii?

Australijskie wynagrodzenia są nieporównywalnie wyższe niż w Polsce. Każdy student może się swobodnie z nich utrzymać. Zastanawiasz się, ile wynosi średnia pensja za pracę dla studentów w Australii? W sieci bez trudu znajdziesz zestawienia różnych firm, które przedstawiają średnie zarobki dla poszczególnych zawodów.

Warto jednak mieć na uwadze, że dla każdej branży opracowuje się oddzielne stawki minimalne. Ich wysokość jest uzależniona od profesji, wieku i doświadczenia pracowników. Minimalna stawka za godzinę w 2023 wyniosła 23,23 AUD. Międzynarodowi studenci pracując 24h w tygodniu bez problemu są w stanie opłacić koszty utrzymania.

Wiesz już, że chcąc rozpocząć pracę w Australii, potrzebujesz wizy studenckiej i ubezpieczenia zdrowotnego. Musisz też pamiętać o konieczności założenia konta w banku i uzyskania numeru podatkowego, czyli TFN. Miej na uwadze, że większość pracodawców bardziej docenia doświadczenie kandydata niż certyfikaty i dyplom. Chcesz przeżyć przygodę życia? Planujesz rozpocząć naukę i pracę w Australii? Już dziś poznaj szczegóły naszego programu!