Historia

Kim był Ned Kelly i dlaczego jest znany w Australii?

15 czerwca, 2017 •• Wojtek ••

„Takie jest życie” – to ostatnie słowa jednego z najsłynniejszych ludzi Australii. Ned Kelly, bo o nim mowa, został powieszony w 1880 roku w wieku zaledwie 26 lat. Kim był? Dla jednych bohaterem i ofiarą systemu, dla innych – przestępcą i mordercą. Do dzisiaj jest powodem wielu sporów i podziałów. I to właśnie czyni go postacią barwną i niezapomnianą, o której nie mogliśmy nie napisać.

Kelly i jego brat byli synami Irlandczyka, który za liczne rabunki został skazany na banicję do kolonii karnej w Australii. Ned urodził się w Beveridge (na północ od Melbourne) w 1854 roku.

Ned Kelly

Australijski Robin Hood

Ned szybko poszedł w ślady ojca – już w wieku 14 lat odbył pierwszą karę w areszcie policyjnym za napad na chińskiego hodowcę świń. Kolejne przestępstwa przychodziły mu z łatwością. Wkrótce wraz z bratem założył Kelly Gang, który w latach 1878-1880 napadał na banki. Część pieniędzy, niczym Robin Hood (nie bez powodu nazywany przez wielu jego australijską odmianą), rozdawał biednym. W trakcie wielu napaści gang Kelly’ego pozbawił życia kilku policjantów. Sam Ned podczas natarć zakładał własnoręcznie wykonaną zbroję (ważącą 44 kilogramy!), przez którą nie przebijały się policyjne pociski.

Ofiara systemu

W 1880 dobra pasja gangu skończyła się. Kelly został schwytany po licznych strzałach w nogi, których nie obejmowała zbroja. 3 członków grupy zginęło. Sam Ned został skazany na śmierć przez powieszenie. Wkrótce doszło do egzekucji mimo zebrania 32 tysięcy podpisów protestujących przeciw skazaniu Kelly’ego. Po śmierci zaledwie 26-letniego przestępcy stwierdzono wiele nadużyć w śledztwie ze strony policjantów. Część funkcjonariuszy straciła pracę. To jeszcze bardziej rozjuszyło zwolenników Neda, dla których był „ofiarą systemu”.

Ned Kelly

Bohater w (pop)kulturze

Spór na temat postaci Neda Kelly’ego nie ustąpił w dyskusjach kolejnych pokoleń. Nic dziwnego, że osoba australijskiego rozbójnika stała się bohaterem wielu książek i filmów. Jedne z najbardziej znanych pozycji to m.in. „Prawdziwa historia Neda Kelly’ego” napisana przez Petera Carey’a oraz „Ned Kelly”, ekranizacja powieści „Our Sunshine” (autor Robert Drewe), w której główną rolę zagrał Heath Ledger.