Edukacja

O jakie stypendia na studia w Australii warto się ubiegać? Wyjaśniamy

8 sierpnia, 2023 •• Adrianna ••
australia-scholarship-university

Studia w Australii dają wiele możliwości. Młodzi ludzie docenią otwartość mieszkańców tego kraju i wysoki poziom nauczania. Australia kojarzy się też z wysokim standardem życia. Nie da się jednak ukryć, że koszty utrzymania się w tym kraju są dość wysokie. Właśnie dlatego wielu studentów interesuje się programami stypendialnymi. Jakie stypendia na studia w Australii możesz uzyskać? Dlaczego warto się o nie postarać? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Studia w Australii – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Na rozpoczęcie studiów w Australii decyduje się coraz więcej studentów z całego świata. Nie ma w tym nic dziwnego – system tamtejszej edukacji jest doceniany za organizację. Uniwersytety zajmują wysokie miejsca w rankingach światowych, a zdobyty na nich dyplom jest honorowany w niemal wszystkich państwach. Australijskie uczelnie wyróżnia bogata oferta kierunków i kursów zawodowych. Możesz studiować np. medycynę, informatykę, architekturę czy sztukę.

System nauczania w Australii zachęca studentów do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów. Kadra akademicka dzieli się wiedzą i doświadczeniem, ale student powinien dążyć do samodzielnego rozwijania swoich umiejętności.

Wysoki poziom nauczania nie jest jednak jedynym powodem, dla którego młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie studiów w Australii. Studenci mają możliwość pogodzenia nauki z pracą, a także z życiem towarzyskim. Dzięki dobrze przemyślanemu systemowi edukacyjnemu młodzi ludzie, mimo wielu obowiązków, mają czas na korzystanie z uroków Australii.

 

Ile kosztują studia w Australii?

Decydując się na studia w Australii, musisz liczyć się z wysokimi kosztami nauki. To, ile za nią zapłacisz, w dużej mierze zależy od wybranego kierunku i uczelni. Niezależnie od tego, czy wybierasz studia pierwszego, czy drugiego stopnia, mogą one kosztować nawet do 35 000 euro rocznie. Płatności z reguły reguluje się w trybie semestralnym.

Student rozpoczynający studia w Australii musi też pamiętać o konieczności zapewnienia sobie funduszy na bieżące wydatki. Nie da się ukryć, że wynajem mieszkania, szczególnie w dużym mieście, jest dość kosztowny. Na szczęście możesz zdecydować się na tańsze opcje, czyli wynajem pokoju lub skorzystanie z akademika.

Opłaty za studia i za bieżące potrzeby w Australii wydają się bardzo wysokie jak na polskie warunki. Warto jednak pamiętać o tym, że zarobki w tym kraju są wyższe niż w Polsce. Aby zapewnić sobie odpowiedni standard życia, studenci podejmują pracę. Można też starać się o pożyczkę od rządu – to pomoc w pokryciu czesnego. Dobrym rozwiązaniem jest też ubieganie się o stypendia na studia w Australii.

Stypendia na studia w Australii – jakie masz możliwości?

Stypendium to świadczenie pieniężne przyznawane na podstawie kryteriów określonych przez uczelnię. Jest wsparciem finansowym, którego student nie musi zwracać. To szansa na podreperowanie studenckiego budżetu, spokojne kontynuowanie nauki, opłacenie zakwaterowania czy zakup pomocy naukowych. Warunki przekazania środków pieniężnych na konto studenta ustala uczelnia. Wbrew obiegowej opinii stypendium nie musi być przyznawane jedynie za dobre wyniki w nauce. Niektóre świadczenia przyznaje rząd australijski. Inne zaś – organizacje publiczne lub prywatne. O jakie stypendia na studia w Australii możesz się ubiegać? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Stypendium Destination Australia

Organizatorem programu stypendialnego Destination Australia jest Departament Edukacji. O to stypendium mogą ubiegać się osoby zainteresowane rozpoczęciem nauki na uniwersytecie w Australii. Aby dowiedzieć się, czy wybrana przez Ciebie placówka bierze udział w programie, śledź rządowe strony dla zagranicznych studentów – nabory są ogłaszane w październiku. Kwota stypendium może wynieść nawet 15 000 dolarów australijskich rocznie!

Stypendium dla studentów University of Melbourne

Chcesz studiować na University of Melbourne? W takim razie masz szansę na uzyskanie stypendium badawczego w ramach programu Graduate Research Scholarships. Z tej możliwości mogą skorzystać studenci studiów magisterskich i doktoranckich tej uczelni. Świadczenie jest przyznawane wybitnym studentom. Co ciekawe, mogą się o nie starać także kandydaci na studia magisterskie na University of Melbourne. Zazwyczaj wnioski można składać do 31 października.

Katalog stypendiów na studia jest bardzo bogaty – wiele uniwersytetów oferuje międzynarodowym studentom wsparcie finansowe. Najczęściej oferowane stypendium wynosi do 30%, decyzja o jego przyznaniu następuje po zweryfikowaniu dokumentów aplikanta przez uniwersytet. Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami, odwiedź stronę internetową wybranej uczelni. Świadczenia przyznawane są na podstawie różnych kryteriów. Masz pytania? Potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności? Zatem koniecznie skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację!