Jedzenie
Kultura

Vegemite – australijski przysmak. Dlaczego trzeba go spróbować?

30 lipca, 2017 •• Wojtek ••

Australijczycy kochają vegemite tak jak kawę. Każdy mieszkaniec tego kontynentu-państwa wychowuje się jedząc na co dzień tę specyficzną, ostrą i słoną pastę do chleba. Odwiedzając Australię nie można nie spróbować tego narodowego przysmaku. Nam Europejczykom zazwyczaj średnio przypada do gustu, ale nie można się zrażać. Jeśli pragniemy lepiej poznać Australię, to bez skosztowania vegemite się nie obędzie.

Co do jest vegemite?

Na pierwszy rzut oka kolorem i konsystencją może przypominać uwielbianą Nutellę. Nic bardziej mylnego. Vegemite to nic innego jak ekstrakt z droższy z dodatkiem warzyw i przypraw. Przysmak powstał w 1923 roku, kiedy to dr Callister miał za zadanie opracować przekąskę, która byłaby dobrym źródłem wit. B. Dodatek warzyw stał się przyczyną do nadania kleistej paście nazwy vegemite.

Jak jeść vegemitte?

Australijczycy kochają poranne, lekko przypieczone tosty z vegemite (im cieńsza warstwa tym lepiej!). Czasem na kanapce wyląduje też plaster sera cheddar i liść sałaty. To dla nich prawdziwe śniadanie, od którego trudno im się odzwyczaić. Vegemite często pojawia się też na krakersach w menu imprezowym. Pasta znajduje też zastosowanie jako przyprawa do zup i sosów (tak jak w Polsce Maggi). Specjał sprzedawany jest w słoikach oraz tubkach o różnych pojemnościach. Dla kogo vegemite? Vegemite, dzięki obecności drożdży i warzyw w składzie, ma mnóstwo witamin. Nie zawiera też cukru i barwników. Australijscy lekarze polecają więc swój rodzimy specjał kobietom w ciąży i osobom pracującym fizycznie. Podobno vegemite albo się kocha albo nienawidzi. Australijczycy, jedząc pastę od dziecka, przyzwyczają się do jej smaku, podobnie jak Polacy do smaku kiszonek (za którymi wielu naszych zagranicznych gości nie przepada).

Gdzie kupić vegemite?

Oczywiście w Australii znajdziemy ten rarytas w każdym sklepie spożywczym. Okazuje się jednak, że słoiczek lub tubkę z vegemite dostaniemy także w Polsce. By poznać ten specyficzny smak, udajmy się do dużych hipermarketów (dział z produktami zagranicznymi) lub sklepów ze zdrową żywnością. Najłatwiej dokonać zakupu przez internet – wystarczy w wyszukiwarkę Google wpisać hasło: „vegemite polski sklep”. To jak, spróbujecie? 🙂