Edukacja
Życie codzienne

Wiza studencka do Australii – jakie dokumenty należy złożyć, aby ją uzyskać?

9 marca, 2023 •• admin ••

Wyjazd na studia do kraju nienależącego do Unii Europejskiej najczęściej wiąże się z koniecznością uzyskania wizy. Tak jest w przypadku Australii. Jeżeli chcesz tam studiować, musisz postarać się o specjalne pozwolenie. O tym, że Twój pobyt w Australii jest legalny, będzie świadczyć wiza studencka. Czytaj dalej i dowiedz się, co musisz zrobić, aby ją uzyskać.

Do czego uprawnia wiza studencka w Australii?

Na samym początku musisz wiedzieć, dlaczego wiza jest Ci w ogóle potrzebna. Jest to dokument, który ma kilka właściwości. Jak już wspomnieliśmy, świadczy on o tym, że legalnie przebywasz na terenie Australii. To jednak nie wszystko. Mając wizę studencką, możesz postarać się o to, aby w Australii mogli przebywać z Tobą również bliscy. Masz wtedy na przykład prawo zabrać ze sobą dziecko. Możesz również postarać się o wizę dla partnera.

Kolejnym powodem, dla którego będzie Ci potrzebna wiza studencka w Australii, jest pozwolenie na pracę. Studenci zagraniczni mogą w Australii pracować, ale wyłącznie na określonych warunkach. Jednak sama możliwość podjęcia pracy to bardzo duży plus. To nie tylko sposób na opłacenie bieżących wydatków, ale również na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego.

Co ważne, dzięki wizie studenckiej możesz spokojnie poruszać się na terenie całej Australii. W ten sposób zyskujesz szansę na zwiedzenie tego pięknego kraju – a z pewnością zechcesz wykorzystać swój wolny czas, by zobaczyć jak najwięcej.

 

Wymagania i dokumenty: wiza studencka w Australii

Uzyskanie wizy studenckiej nie jest procesem łatwym, ale też nie należy się go bać. Warto wiedzieć o podstawowych wymaganiach, które należy spełnić, aby ją otrzymać. Poniżej przedstawimy, jakich dokumentów wymaga wiza studencka w Australii oraz jakie są dodatkowe wymogi.

1. Dokumenty

Jest kilka podstawowych dokumentów, które musi złożyć każdy kandydat, ubiegający się o wizę. Pierwszym z nich jest oczywiście paszport. Kolejny dokument to potwierdzenie rejestracji w jednej z australijskich placówek edukacyjnych. Potrzebne jest również potwierdzenie ubezpieczenia, a także dokument, w którym opiszesz powody ubiegania się o wizę studencką właśnie w Australii.

Możesz też zostać poproszony o dodatkowe dokumenty. Wszystkie przypadki są rozpatrywane indywidualnie. Czasami wnioskodawcy proszeni są o oświadczenia majątkowe, zaświadczenie o poprzednim lub aktualnym zatrudnieniu, certyfikat językowy czy dokument potwierdzający ukończenie konkretnego stopnia edukacji.

2. Ubezpieczenie

Wspomnieliśmy wyżej, że przy składaniu wniosku o wizę, musisz dostarczyć dokument potwierdzający ubezpieczenie. Chodzi oczywiście o specjalne ubezpieczenie zdrowotne dla studentów zagranicznych, które jest obowiązkowe. Musisz wykupić je u jednego z zatwierdzonych dostawców tego rodzaju usług.

Wykupienie ubezpieczenia to dodatkowy koszt, z którym powinieneś się liczyć. Cena takiej usługi może wynosić około 40 dolarów australijskich na miesiąc. Jednak ubiegając się o wizę, musisz posiadać aktywne ubezpieczenie na cały pobyt.

Jak długo trwa oczekiwanie na wizę?

Wizy studenckie są przyznawane na bieżąco. Urzędnicy dokładają wszelkich starań, aby cały proces przebiegł jak najszybciej. Niektórzy kandydaci otrzymują informację o otrzymaniu wizy już kilka godzin po rozpatrzeniu ich wniosku. Inni zaś muszą czekać nawet do trzech miesięcy. Wszystko zależy od ilości wniosków złożonych w danym okresie.

Wiza bez znajomości języka angielskiego

Ostatnią, ale bardzo ważną kwestią, jest znajomość języka angielskiego. Twój poziom umiejętności językowych powinien być wystarczający do pobierania edukacji na terenie Australii. To jednak nie oznacza, że nie możesz ubiegać się o wizę, jeśli słabo znasz angielski. Możliwe jest staranie się o wizę studencką także w celu pobierania jego nauki. Jeśli zatem chcesz uczyć się obcego języka w państwie, w którym trzeba posługiwać się nim na co dzień, śmiało możesz wybrać Australię.

Co należy zrobić, gdy wiza studencka w Australii wygaśnie?

Wiza studencka zawsze przyznawana jest na określony czas. Najczęściej jest to pół roku lub rok. W momencie, w którym Twoja wiza studencka wygaśnie, nie masz już prawa do pobytu na terenie Australii. W związku z tym jest kilka opcji postępowania związanych z wygaśnięciem jej ważności.

Pierwsza opcja jest najprostsza – jeżeli nie będziesz dalej pobierać edukacji w Australii, musisz opuścić ten kraj przed wygaśnięciem wizy. Każdy dzień dodatkowego pobytu będzie nielegalny.

Opcja druga zakłada, że masz zamiar dalej uczyć się w Australii. Wtedy koniecznie zapisz się na kolejny semestry kursu lub do innej placówki edukacyjnej. Następnie jeszcze przed wygaśnięciem aktualnej wizy, złóż wniosek o nowy dokument.

Jest jeszcze trzecia opcja, czyli uzyskanie wizy tymczasowej. To dobry sposób dla osób, które nie zdążyły uzyskać nowej wizy, ale chcą jeszcze zostać w Australii.

Czy uzyskanie wizy studenckiej w Australii jest trudne?

Wiele osób boi się, że nie poradzi sobie z formalnościami związanymi ze staraniem się o wizę. Między innymi dlatego powstało Australia Study. Tu zespół specjalistów pomaga spełniać marzenia  o studiowaniu w Australii. Z ich wsparciem nawet staranie się o wizę jest łatwe. Oczywiście możesz samodzielnie ubiegać się o ten dokument. Z pewnością sobie poradzisz, a urzędnicy chętnie udzielą Ci potrzebnych wskazówek. Jednak korzystając z wiedzy i doświadczenia naszych doradców, będziesz mieć pewność, że wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie. Z pewnością będziesz się też mniej stresować.

Studia w Australii mogą otworzyć przed Tobą drzwi do wymarzonej kariery. Doświadczenie zdobyte w międzynarodowym środowisku oraz ukończone studia i kursy z pewnością ułatwią Ci realizację wymarzonej kariery. Najpierw jednak musisz uzyskać wizę studencką – w czym chętnie Ci pomożemy.

visa-to-australia