Edukacja

Wiza studencka do Australii – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

30 stycznia, 2023 •• admin ••

Wybierasz się do Australii i interesuje Cię procedura ubiegania się o wizę studencką? Żaden problem! Dziś dowiesz się wszystkiego, co niezbędne na temat tego dokumentu. W jednym miejscu zebraliśmy dla Ciebie informacje o wymaganiach, czasie oczekiwania oraz opłatach związanych z wizą studencką. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci o nią aplikować, a następnie skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie wynikają z jej posiadania. 

Australia: wiza studencka to obowiązek dla obcokrajowców!

Każdy obcokrajowiec, który chce przebywać na terenie Australii, musi posiadać odpowiednią wizę. W przypadku osób jadących do tego kraju, aby się uczyć, jest to wiza studencka. Istnieją dwa jej rodzaje. Pierwszy z nich to dokument bezpośrednio dedykowany osobom, które będą się uczyć w Australii i członkom rodziny, którzy mogą przyjechać ze studentem (żona/mąż/dzieci) Drugi to wiza przeznaczona dla opiekuna osoby uczącej się, jeśli ta nie ma ukończonych osiemnastu lat.

Do czego uprawnia wiza studencka w Australii?

Australijska wiza studencka przede wszystkim uprawnia do pobierania nauki na terenie tego kraju. Dzięki jej posiadaniu – można zarówno studiować, jak i brać udział w rozmaitych kursach zawodowych, językowych lub podjąć studia. Co więcej, wiza studencka uprawnia do podjęcia pracy na terenie Australii. Natomiast jej wymiar zależy od kilku dodatkowych czynników, między innymi od poziomu studiów. Mając wizę studencką, możesz także spróbować uzyskać dokumenty zezwalające na pobyt w Australii Twojego partnera i dzieci.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wizy studenckiej dla opiekuna, czyli tzw. Guardian Visa. Z taką wizą możliwy jest pobyt na terenie Australii tak długo, jak dana osoba sprawuje pieczę nad studentem. Jednak warto pamiętać, że ten rodzaj wizy nie uprawnia do podjęcia pracy.

Wiza studencka do Australii – czas oczekiwania, wymagania i opłaty

Są dwa sposoby ubiegania się o wizę studencką do Australii. Możesz zrobić to samodzielnie albo skorzystać z bezpłatnej pomocy np. Australia Study. Niezależnie od sposobu, jaki wybierzesz, wymagania czy opłaty pozostają takie same.

Jakie wymagania należy spełnić, aby otrzymać wizę studencką do Australii?

Przede wszystkim wizę otrzymujesz w celu pobierania edukacji na terenie Australii. W związku z tym musisz wykazać, dlaczego chcesz uczyć się właśnie tutaj. Dodatkowo musisz być zapisany na kurs dla studentów zagranicznych. Istnieje specjalny spis takich kursów w Australii. Te dwa wymogi musisz spełnić, dostarczając odpowiednie dokumenty, czyli list wyjaśniający powody Twojego wyjazdu do Australii oraz potwierdzenie rejestracji na wybrany kurs. Dodatkowo konieczne jest posiadanie ważnego paszportu oraz ubezpieczenia na czas studiów. W niektórych sytuacjach wymaga się dodatkowych dokumentów. Jeśli jednak zaistnieje taka potrzeba, na pewno zostaniesz o tym poinformowany.

Koszt wizy studenckiej

Opłata, którą musisz wnieść za wizę, jest zależna od tego, dla kogo będzie przeznaczona. Najdroższa jest wiza dla studenta. Aktualnie kosztuje ona 650 dolarów australijskich. Tyle samo wynosi koszt wizy dla opiekuna studenta. Tańsza jest natomiast wiza dla partnera. Taki dokument kosztuje 485 dolarów australijskich. Najmniej kosztuje wiza dla dziecka uwzględnionego we wniosku studenta. Jest to koszt dodatkowych 160 dolarów australijskich.

Podane ceny mogą ulegać niewielkim zmianom, dlatego dobrze jest zapytać o dokładną kwotę już przy składaniu wniosku.

Jaki jest czas oczekiwania na wizę studencką do Australii?

Termin rozpatrzenia wniosku o wizę może być bardzo różny, ponieważ zależy on od kilku czynników. Najważniejsza jest ilość wniosków, które w danym okresie wpływają do urzędu oraz ilość informacji, których będą wymagać od Ciebie urzędnicy. Tak naprawdę Twój wniosek może zostać rozpatrzony w ciągu kilku godzin, jak i czekać na odpowiedź dwa-trzy miesiące. 

W niektórych przypadkach nasz zespół Australia Study może podać przybliżony czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Na bazie naszego doświadczenia i posiadania odpowiednich informacji, możemy postarać się określić czas potrzebny na rozpatrzenie Twojego wniosku.

Czy to możliwe, że mój wniosek o wizę zostanie odrzucony?

To pytanie zadaje sobie wielu potencjalnych studentów. Niestety, istnieje szansa, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Jak każdy kraj wymagający wizy, także Australia ma ściśle określone zasady przyznawania tego dokumentu. Zdarza się, że jakiś wniosek zostanie odrzucony. W związku z tym bardzo ważne jest zadbanie o każdy szczegół przy składaniu niezbędnych dokumentów. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

W których miastach Australii warto studiować będąc obcokrajowcem?

Starając się o wizę, musisz wiedzieć, w jakim kursie będziesz uczestniczyć. Zatem konieczne jest podjęcie decyzji na temat miejsca, do którego chcesz się udać. Masz wiele możliwości, ponieważ w Australii są tysiące fantastycznych placówek edukacyjnych. 

Jeżeli lubisz żywe miejsca, w których wiele się dzieje, zdecyduj się na jedno z większych miast. Najwięcej atrakcji czeka na ciebie w Sydney i Melbourne. Natomiast osoby, które cenią sobie spokojne, niewielkie miasta, mogą być zainteresowane Darwin czy Hobart. Natomiast jeśli marzysz o podziwianiu natury i spędzaniu czasu na słońcu, wybierz Gold Coast. Oczywiście to tylko przykłady, bo jako obcokrajowiec możesz studiować także w wielu innych australijskich miastach.

Studiowanie w Australii to wielka przygoda. Możesz odbyć ją samodzielnie lub z najbliższymi. To również wspaniała okazja do zdobycia ogromnej wiedzy, podszkolenia się z języka angielskiego oraz nabrania doświadczenia w międzynarodowym środowisku. Ta przygoda czeka na Ciebie! Jednak pamiętaj, że najpierw musisz postarać się o otrzymanie wizy studenckiej.