Work and Holiday w Australii – jak spełnić podróżnicze marzenia połączone z pracą? Sprawdź!
Australia przyciąga młodych ludzi szukających niezapomnianych doświadczeń. Ciepły klimat, piękne krajobrazy i przyjazna kultura to tylko niektóre z atutów tego kontynentu. Chcesz bez stresu podróżować po Australii i nie martwić się o finanse? W takim razie program Work and Holiday może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Kto może starać się o wizę? Do czego uprawnia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas poradniku!
Czym jest wiza Work and Holiday?
Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, że Australia to kraj ogromnych możliwości. Coraz więcej osób docenia wysoki standard życia, fantastyczny klimat i multikulturowość. To idealne miejsce zarówno do rozwoju zawodowego, jak i osobistego. Australia słynie z pięknej flory i fauny. Doskonała pogoda, plaże i liczne atrakcje przyciągają wielbicieli sportów wodnych i turystów. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nie brakuje osób chcących spędzić tam wakacje.
Pragniesz wyjechać na wakacje do Australii i nie martwić się o finanse? Zdecyduj się na udział w programie Work and Holiday.
Wiza Work and Holiday w Australii (podklasa 462) to specjalny rodzaj wizy, który umożliwia młodym ludziom z wielu krajów, w tym z Polski, podróżowanie i podjęcie legalnej pracy w Australii. Osoba, której wiza zostanie przyznana, może wylecieć do tego kraju na 12 miesięcy i przedłużyć pobyt do nawet 3 lat po spełnieniu określonych warunków. Oprócz tego wiza ta uprawnia do pracy na pełen etat, jednak nie możesz pracować u tego samego pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy. Masz też prawo do wielokrotnego przekraczania granicy w czasie trwania wizy i podjęcia nauki na okres 4 miesięcy.
Jakie warunki musisz spełniać, by ubiegać się o wizę Work and Holiday w Australii?
Australia jest bez wątpienia jednym z najciekawszych krajów na świecie. Właśnie dlatego chętnych na wyjazd nie brakuje. Wiza Work and Holiday pozwala na połączenie zwiedzania i pracy w tym kraju. W efekcie zyskujesz możliwość poznania innych kultur, zdobycia cennego na międzynarodowym rynku doświadczenia zawodowego i zobaczenia najpiękniejszych turystycznych destynacji tego kontynentu. Kto może starać się o wizę Work and Holiday w Australii? Przede wszystkim powinieneś mieć paszport kraju, którego obywatele mogą uczestniczyć w programie Work and Holiday w Australii. Jeśli posiadasz polski paszport, możesz aplikować! Jako kandydat musisz mieć od 18 do 30 lat (nie masz ukończonych 31 lat w dniu złożenia wniosku o wizę). Pamiętaj też o tym, że nie mogą towarzyszyć Ci członkowie rodziny i dzieci pozostające na Twoim utrzymaniu. Co ważne, składając wniosek o wydanie wizy, musisz przebywać poza Australią. Jakie jeszcze warunki powinieneś spełnić, aby starać się o wizę Work and Holiday? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Wykształcenie i znajomość języka angielskiego
Aby starać się o przyznanie wizy Work and Holiday, musisz mieć wykształcenie wyższe. Akceptowalne jest też ukończenie dwóch lat studiów licencjackich. Nie spełniasz tego warunku? Nic straconego. Możesz wówczas ubiegać się o wizę studencką, ukończyć roczny kurs na poziomie Diploma, a następnie ponownie zaaplikować o wizę Work and Holiday.
Musisz też udowodnić, że znasz język angielski na poziomie co najmniej komunikatywnym. Potwierdzeniem Twojej wiedzy jest certyfikat IELTS General, PTE Academic lub CAE na odpowiednim poziomie. Zapytaj Australia Study o aktualne wymogi językowe.
Zabezpieczenie finansowe
Wyjazd do Australii wymaga nie tylko skompletowania niezbędnych dokumentów, ale także przygotowania pod względem finansowym. Aby zatrudnienie nie było głównym celem wyjazdu, powinieneś posiadać co najmniej 5000 AUD, by móc utrzymać się w ramach programu, jeśli nie podejmiesz pracy w Australii. Musisz też mieć zabezpieczenie w postaci biletu powrotnego, biletu na dalszą podróż lub środków, aby zakupić go w odpowiednim czasie. Dzięki zabezpieczeniu finansowemu nie musisz od razu po przyjeździe skupiać się na poszukiwaniu pracy.
Zaświadczenie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Jedną z ważniejszych kwestii, o jakich musisz pamiętać, jest złożenie wraz z wnioskiem o wydanie wizy zaświadczenia z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O ten dokument możesz ubiegać się online – wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej. Zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie. Dokument wysyłany jest pocztą na Twój adres zamieszkania w języku angielskim. Uzyskanie listu jest zwykle formalnością. Ministerstwo nie wymaga też przedłożenia dodatkowych dokumentów.
Badania
Twoje zdrowie ma duże znaczenie. Wypełniając wniosek o wydanie wizy, deklarujesz, że jesteś zdrowy. Niemniej, możesz zostać poproszony o wykonanie dodatkowych badań. Pamiętaj też o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia na pobyt w Australii, ponieważ służba zdrowia jest prywatna i bardzo kosztowna.
O czym jeszcze musisz pamiętać?
Przygotowując się do złożenia wniosku o wydanie wizy Work and Holiday w Australii, musisz pamiętać o tym, że wszystkie dyplomy ukończonych w Polsce uczelni muszą być przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego lub uzyskaj oryginał w języku angielskim bezpośrednio z uczelni. Upewnij się też, że Twój paszport jest ważny i został wydany nie wcześniej niż dziesięć lat przed złożeniem wniosku o wydanie wizy.
Dlaczego warto skorzystać z programu Work and Holiday w Australii?
Dzięki wizie Work and Holiday po przyjeździe do Australii możesz spełniać marzenia, podróżować i zwiedzać najpiękniejsze zakątki tego kontynentu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by połączyć przyjemne z pożytecznym i poszukać pracy. Bez trudu podejmiesz zatrudnienie w takich sektorach jak turystyka, gastronomia czy hotelarstwo. Pamiętaj o tym, że każde zatrudnienie w Australii będzie dobrze wyglądało w Twoim CV i Twój przyszły, potencjalny pracodawca z pewnością je doceni.
Wizę Work and Holiday dostajesz na rok. Możesz jednak przedłużyć pobyt o kolejne 2 lata po spełnieniu pewnych warunków. Są one dokładnie opisane na stronie internetowej australijskiego rządu. Marzysz o tym, by połączyć zwiedzanie Australii z pracą? W takim razie koniecznie skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy!