Podróże

Co to jest australijski outback i dlaczego warto wiedzieć o nim więcej?

4 lipca, 2017 •• Wojtek ••

Nic dziwnego, że jego krajobraz (outback’u) stał się kanwą do nakręcenia wielu filmów (o jednym z nich, „Ścieżki”, pisaliśmy tutaj). Imponująca przestrzeń i cudowne, a jednocześnie przerażające uczucie pustki to tylko dwie z wielu emocji, które poczujemy przemierzając tytułowy outback – pustynię pokrywającą środek Australii.

Outback

Najmniej zaludnione tereny na świecie

Australijski outback zajmuje sporą część Australii. Wielka Pustynia Piaszczysta, Wielka Pustynia Wiktorii czy Pustynia Gibsona to tylko trzy z wielu pustyń pokrywających te dziewicze tereny. Outback charakteryzuje mocno czerwona gleba, która doskonale komponuje się ze wschodami i zachodami słońca, których próżno szukać nawet na najpiękniejszych dziełach sztuki. To trzeba zobaczyć i poczuć! I choć zachwytom nad outbackiem nie ma końca, nie jest to miejsce przyjazne człowiekowi. Pustynny klimat, a co za tym idzie – tereny nie nadające się pod uprawę, sprawiają, że rejony te są najmniej zaludnione na świecie

30 stopni w zimie

To jednak wcale nie przeszkadza wielu turystom z całego świata, którzy co roku (najlepiej w okresie zimowym, tj. czerwcu-lipcu gdy temperatura jest do „zniesienia”, tzn. wynosi ok. 30 stopni, a nie ponad 40 jak w lecie) zwiedzają outback zachwycając się jego formacjami skalnymi, fauną (uwaga na kangury!) i rozległym płaskim terenem aż po horyzont!

Outback Australia

Osady pośrodku pustyni

I przemierzając właśnie ten teren ciężko zobaczyć domy czy minąć samochody. „Sąsiadów” dzielą od siebie dziesiątki albo i setki kilometrów, a najczęściej pojawiające się pojazdy to tzw. pociągi drogowe czyli Road Trainy. To ogromne ciężarówki, które transportując do miasteczek na pustyni żywność i inne niezbędne rzeczy. Pomiędzy daleko od siebie położonymi miastami napotkać można mini osady, składające się z kilku domów, szkoły, kościoła czy stacji benzynowej. Paliwo! Kierowcy przemierzający outback muszą być przygotowani na to, że czasem i przez kilkaset metrów nie napotkają miejsca, w którym będą mogli zatankować. Warto zadbać też o zapas wody – gorący klimat sprawia, że puste butelki mnożą się w oczach.

Czym jednak są te wszystkie utrudnienia wobec niesamowitych widoków, których próżno szukać w innym miejscu na świecie? Outback to wyjątkowe miejsce na mapie świata i każdy podróżnik świetnie zdaje sobie z tego sprawę.